Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Yanliş Teshis/İlaçların Başka Organlara Ve İşlevlere Zarar Vermesi

Yanıt
Old 20-11-2012, 01:47   #1
CARESİZ

Varsayılan Yanliş Teshis/İlaçların Başka Organlara Ve İşlevlere Zarar Vermesi

benim 5 yaşında bir oğlum var ve doğduğu gunden bu yana surekli hastanelerdeyiz farklı farklı unuversite hastaneleri gezdik bir sonuç alamayınca ankarada ---- tıp fakultesine yatışını yaptık 4 yıldan beri kistik fibrozis tedavisi göruyor oğlum bu sureç içnde bir cok hastalık daha meydana cıktı böbrek yetmezliği gelişim geriliği işitme kaybı konuşma geriliği ws bir suru hastalık ama geçengun bana dedilerki sizin cocuğunuz kistik finrosiz hastası deyil ilaçlarını kesiyoruz bende peki hocam bu cocuğun hastalığını dediğim de bizde bilmiyoruz cevabını aldım peki hocam bu cocuk 4 yıldan beri bu tedavisi olmayan hastalığın akciğer hastalının tedavisini göruyor ve bobrekleride sağlam iken iflas etti ve bundan bir sonuç alamadık dediğim de bana dedikleri laf bizim veriğimiz ilaçlardan biz zarar gördumu bu cocuk yok hayır demekki sorun yok bende hocam bu zamana kadar bu ilaç ların 1 faydasını görmedim zaranınıda bilmiyorum varmı yok diye ne olacak peki terslediler beni boynumuz bukuk caresiz bir şekilde çare aramaya başladık bize bir yol yordam gösterin yıllardır ne malım varsa hepsni bu hastane yolunda harcadım evimdeki beyaz eşyaya kadar herşeyi sattım cocuğumun tedavisin için ama bir sonuç alamadım maddi durumum da yok cocğumu hastanelere göturecek durumum da yok gece gunduz uyku girmiyor gözume surekli cocuğuma bakıp ağlyorum cok caresizim her geçen gun cocuğumun ölumu izliyorum
Old 20-11-2012, 11:19   #2
üye7160

Sayın Konuk,öncelikle çok geçmiş olsun,Umarım en kısa zamanda çocuğunuz iyileşir..

Sorununuza gelince;

Kistik fibrozis çoğunlukla kalıtımsal bir hastalık olup,bir çok organı işlevsiz hale getirebilen ciddi bir rahatsızlıktır.Bu sebeple konulan teşhisin en başında doğru olma ihtimali de yüksektir.Öncelikle sizde veya eşinizde yada aile geçmişinizde bu hastalığın olup olmadığını araştırmakla başlamanızı öneririm.Aile geçmişinizde söz konusu hastalığı taşıyan kimse bulunamaz ise; konulan teşhisin hatalı olduğu ve son hastanede de aynı şekilde düşünüldüğü sebebi ile farklı bir sağlık kurumunda yeniden teşhis konulmasını sağlayabilir,hatalı teşhis koyarak yanlış tedavi uygulayan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunabilir,sizin ve cocuğunuzun gördüğü maddi ve manevi zararların telafisi için sorumlular hakkında tazminat davası da açabilirsiniz.
AYrıca söz konusu hastalık var ise; bebek henüz anne karnında iken yapılan testlerle de (3 lü test) teşhis edilebilmektedir.Bu sebeple gebelik sürecinde gebeliği takip eden doktorunuzda sorumlu kabul edilebilir.Zira gebeliğin 4.ayında anneden alınan kan ile bu tarz kalıtımsal hastalıklar hakkında istatiksel veriler elde edilebilmekte ve şüpheli durumlarda anne karnında, amniyo sıvısından alınan örnek ile test yapılarak kesin teşhisler konulabilmektedir.Gerekli görüldüğü ve ebeveynlerinde onayladığı noktada gebelik sona erdirilebilmektedir.Bu sebeple gebelik sürecinde gebeliği takip eden doktorda sorumlu kabul edilebilir ve hakkında yasal işlem başlatılabilir.

Tekrar geçmiş olsun...
Old 22-11-2012, 01:26   #3
Konuk

sayın avukatım bu hastalık nebenim aylemde nede eşimin aylesinde görulmemiş mutasyon tahlilleride yaptırdık yined emin olmak için temiz cıktılar cocuğuna 3 yıl önce mutasyon tahlilleriniyaptırdık oda temizcıktı sonucu doktora bildirdik ama vucuctta milyonlaca gen olduğunu söyleilerrbize bunlarda cıkmamış ola bişlir başka bir tahlil yaptırmamız gerkiyor denildi onuda yaptık ama sonucuna sadece doktorunuz baka bilir denildi gidip sorduğumuzda ise bize böyle birhastalığıun olmadığı söylenildi biz kistik fibrosiz tdavisi göruyoduk ilk başta sonradan kronikböbrk yetmezliği kistik fibrozis lokalşize(FOKAL)(KISMI) idiopatik epilepsi ve lokalize nöbetlerle başlayan epilepsi epileptik sendromlar lokalize başlangıçlı nöbetlerle bilikte işitmekaybı konuşmave dil özel gelişimdebozuklukları bunlarcıktı başımıza onada allah vergisidir dedik onlarında tdavilerine başladık ama bu kistik fibrozis hastalığı yoktu dediklerinde peki hocambu cocuğunhastalığınmı nedir diye soruğumuzda bize dedikleri laf bilmiyoruz ama sizi onkolojiye sevk ede biliriz kan sonuçları hep bozuk şuanda deiler hastane deyiştirecem gücum ne var neyok hpini bu 5 sene içinde harcadım evimdeki beyaz eşyaya kadar bunlara dava açarsam kazana bilecekmiyim
Old 22-11-2012, 13:40   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Konuk
sayın avukatım bu hastalık nebenim aylemde nede eşimin aylesinde görulmemiş mutasyon tahlilleride yaptırdık yined emin olmak için temiz cıktılar cocuğuna 3 yıl önce mutasyon tahlilleriniyaptırdık oda temizcıktı sonucu doktora bildirdik ama vucuctta milyonlaca gen olduğunu söyleilerrbize bunlarda cıkmamış ola bişlir başka bir tahlil yaptırmamız gerkiyor denildi onuda yaptık ama sonucuna sadece doktorunuz baka bilir denildi gidip sorduğumuzda ise bize böyle birhastalığıun olmadığı söylenildi biz kistik fibrosiz tdavisi göruyoduk ilk başta sonradan kronikböbrk yetmezliği kistik fibrozis lokalşize(FOKAL)(KISMI) idiopatik epilepsi ve lokalize nöbetlerle başlayan epilepsi epileptik sendromlar lokalize başlangıçlı nöbetlerle bilikte işitmekaybı konuşmave dil özel gelişimdebozuklukları bunlarcıktı başımıza onada allah vergisidir dedik onlarında tdavilerine başladık ama bu kistik fibrozis hastalığı yoktu dediklerinde peki hocambu cocuğunhastalığınmı nedir diye soruğumuzda bize dedikleri laf bilmiyoruz ama sizi onkolojiye sevk ede biliriz kan sonuçları hep bozuk şuanda deiler hastane deyiştirecem gücum ne var neyok hpini bu 5 sene içinde harcadım evimdeki beyaz eşyaya kadar bunlara dava açarsam kazana bilecekmiyim

sayın konuk,

hatalı tedavi sonucu zararlarınız olduğunu düşünüyorsanız,yukarıda da dediğim gibi tam teşekkülü başkaca bir hastaneden rapor almanız yararınıza olur.Farklı illerde ki büyük sağlık kurumlarını deneyebilirsiniz. akabinde sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup,cezalandırılmalarını,yine ayrıca maddi ve manevi tazminat davası açarak bugüne dek yaşadığınız maddi ve manevi zararların telafisini isteyebilirsiniz.Maddi imkanlarınız avukat tutmaya elverişli değilse bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak adli yardım talep edebilir,tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Acil şifalar dilerim...
Old 22-11-2012, 23:12   #5
Konuk

Sayin Avukatim Benİm ÇocuĞumun Kİstİk FİbrosİzolmadiĞini Ayni Hastane Kendİsİ Raporlu Bİr Şekİldkİstİk Fİbozİs HastaliĞi DuŞunulmedİne Daİr Bİr Rapo Cikardilar BaŞkabİr Hastaney Tkrar BaŞvurmam Gerkİyormu Zaten Kndİlrİ Bunu Özurlu Aporunda Blİrttİler Hmn MahkemeybaŞvurup Avaci Ola Bİlİr Mİyİm Oda Bİze Bİr Dlİlolarak Önemlİ Bİr GelİŞmemİdİr Saygilaim La
Old 22-11-2012, 23:49   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Tıbbi tedavide standartların dışında ve hatalı bir uygulama yapılıp yapılmadığına ilişkin bilirkişi görüşü almak size yol haritası oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

Tüm dosyalarınızla birlikte bir üniversitenin Adli Tıp Anabilim Dalına başvurarak bu konuda görüş oluşturulmasını isteyiniz.Sonucuna göre hukuki girişim konusunda karar vermeniz kolaylaşacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi