Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Mahkemesinin El Koyma Şerhi Satışa Engel Olur mu

Yanıt
Old 06-12-2012, 19:07   #1
Kemosabe

 
Varsayılan Ceza Mahkemesinin El Koyma Şerhi Satışa Engel Olur mu

İyi akşamlar değerli meslektaşlarım;alacaklı ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile yaptığı takipte otomobilin satışını talep etmiştir.İcra müdürlüğü taşıtın trafik kaydında Ceza Mahkemesi tarafından verilme el koyma şerhi bulunduğunu belirterek satış talebini red etmiştir.Ceza Mahkemesinin el koyma şerhi taşıtın satışına engel teşkil eder mi?Saygılarımla.
Old 07-12-2012, 11:21   #2
qendal21

 
Varsayılan

Selamalar;
CMK uyarınca araçlara el koyma kararı uygulamada, ya araç ile bir suç işlendiği durumlarda(örneğin uyuşturucu madde taşınması) yada aracın CHANGE olması durumlarında söz konudur.(tabi başka sebepler de vardır). Sonuç itibari ile El koyma karırı aracın müsaderesi veya el koyma kararının kaldırılması ile sonuçlanır. Müsaderesine karar verilmesi durumunda araç üzerindeki özel mülkiyet hakkı sona erer. Bu sebeple İcra Müdürlüğünün satışa engel olaması yasaldır. Bir örneği sizinle paylaşmak istiyorum, müvekkilim icrada satışa çıkan aracı ihale yolu ile satın aldıktan sonra aracı teslim almak amacı ile Emniyet otoparkına gittiğinde aracın CHANCE olduğu ve araç üzerinde el koyma kararı bulunduğu bu sebeple aracın kendisine teslim edilemeyeceğini öğrenmiştir. bunun üzerine açtığımız ihalenin feshi davasını kazandık ve müvekkilin zararlarını tazmin ettik.
Bence siz eğer el koyma kararının hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız, soruşturma evresinde ise Sulh Ceza Mahkemesinden, Kovuşturma evresinde ise ilgili mahkemesinden El koyma kararının kaldırılmasını isteyebilirsiniz.
saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tapu İptali ve Tescil Davasında verilen üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi yönünde İhtiyati Tedbir Kararı Cebri Satışa Engel midir av.m.kutlu Meslektaşların Soruları 9 08-08-2011 22:28
Hacizli taşınmazda satışa arz şerhi işlenebilir mi? guyar Meslektaşların Soruları 2 29-04-2010 16:58
tedbirin satışa engel teşkil edip etmeyeceği lawyergirl Meslektaşların Soruları 3 24-12-2009 16:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02400994 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.