Mesajı Okuyun
Old 07-12-2006, 11:44   #2
ISIL YILMAZ

Başak Hanım,
Ne kadar da karışmış işler...

Hizmet tespiti davasnıda ( ikinci davada ) SSK'yı zorunlu olarak hasım göstermeniz gerekli. Yargıtay, HUMK'ta yer almayan dahili dava kurumunu zorunlu dava arkadaşlığı için kabul ediyor. Bence 2. davada SSK'yı dahili dava edin.

Bu tür davalarda işçinin gerçek işvereninin belirlenmesi gerekli biliyorsunuz. Umarım 2. davanızdaki çalışma süreleri ile 1. davadaki aynı değildir. Yani X ve Y'nin yanındaki çalışma sürelerini ayırmışsınızdır. Şayet böyle yapmadıysanız dosyaların ikisini de önünüze alıp iyi bir inceleme yapmanız gerekecek : Hangi işverenin yanında ne kadar süre çalışmış. taleplerinizde bir yanlışlık varsa "zamanında" yapacağınız bir ıslahla durumu düzeltmeye çalışabilirsiniz.

Sizin yerinizde olsam en başında tek bir dava açıp hasım olarak, X,Y ve SSK'yı gösterirdim.

2. davadaki müteselsilen tahsili talebini ise hizmet tspiti için düşünmezdim. İşçilik alacakları içinse durum değişebilir tabii.

Aslında çok yazılabilir konu üzerinde ama iyice karışma/karıştırma tehlikesi var. Anlattığınız kadarına ancak bu kadarcık görüş bildirebiliyorum.

Kolay gelsin.
Saygılar.