Mesajı Okuyun
Old 28-05-2007, 13:58   #41
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
Davayı müvekkil kazanır veya kaybeder dersek, avukatın fonksiyonunu yok sayarız, avukat kazanır dersek, haklı olduğuna inanıp dava açmak isteyen müvekkile haksızlık ederiz. Sonuçta dava bir ekip işi, müvekkil ,avukat,hakim hepsi birlikte adaleti sağlamaya çalışıyor diyerek olaya yuvarlak bir katkı yapayım istedim.

Saygılar

Sayın Meslektaşımın davanın ekip işi olduğu yönündeki fikirlerine örneki bir fıkra sunmak isterim.Fıkra şöyle:
Eski zamanlarda köylü gariban bir vatandaş, bir tarla meselesinden dolayı dava açmak ister. Can dostu çocukluk arkadaşı bir avukatın yanına gider ve durumu arzuhal eder. Avukat evrakları inceler, meseleyi dinler bakar ki davayı kazanmanın imkanı yoktur.Ama gel görelim arkadaşına durumu açıklamakta zorluk çeker ve davayı açmak zorunda kalır.Gel zaman git zaman karar duruşmasına kalır.Duruşmadan bir kaç gün evvel köylü avukatın yanına gelip artık ümidin kesildiğini öğrenince hakime rüşvet teklif edelim deyince avukat: Sakın ha der. Bu hakim kesinlikle rüşvet almaz.Rüşvet teklif dahi edenin haklı da olsa davasını reddeder der. Köylü boynu bükük ayrılır oradan.Duruşmaya girilir avukat kesin red kararı beklemekte iken hakim davanın kabulüne karar verir.Hayrete düşen avukat duruşmadan sonra müvekkilini çağırır. Sevinçli haberi verir ancak nasıl olup da kabul kararı çıktığını anlamadığını söyleyince müvekkili avukata işi bir adet keçi ile çözdüğünü söyler. Avukat ne yani rüşvet mi teklif ettin hakime Ama rüşvet almaz bu hakim der. Müvekkili de: Sen bu hakim rüşvet almaz, teklif edenin de davasını reddeder dememişmiydin.Evet rüşvet teklif ettim ama karşı taraf adına teklif ettim der.

Evet görüldüğü üzere bazen müvekkiller kazanılmayacak davayı kazanıyorlar.Hukuk kurallarını uygulamaksızın hem de.Fıkrada da olsa.
Saygılar...