Mesajı Okuyun
Old 31-08-2012, 15:03   #182
suskun_juliette

ÖSS, LYS, YGS'yi ve benzerlerini IQ testi olarak görmeyelim meslektaşlarım. Zekayı ve başarıyı yansıtmıyor.Benim sözel zekam var, sayısaldan fazla net yapamadım diye zekamdan kimin şüphesi olabilir ki?

Kişisel nitelik ve özellikleri, meslek disiplini haline getirmek ve mesleki nitelik olarak bunları sunmak büyük yanılgıdır bence. Ben lise birincisiyim, ÖSS'de birtakım sebeplerin gölgesinde 30 puan düştüm ve okul birinciliği kontenjanıyla yerleştim.Üniversitede hiç ders çalışmadım diyebilirim. Bazı arkadaşlar bir ay öncesinden çalışırlardı, ben son gece üç-dört saat ve sınav öncesi iki saat çalışıp dersi geçerdim. Doğru ya da yanlış bilemem, ama ben biraz kafa dinlemeyi seçmiştim. Okulu bitirdim. Yedi aylık avukatım. Bu zamana kadar da kimse bana kötü hukukçusun dememiştir,arkamdan da böyle denildiğini işitmedim çok şükür.

Sayın "gülten"i şahsen tanırım. Beraber çalışma fırsatımız olmuştur. Özel üniversite mezunu olarak kendisinin hiçbir eksik yanı olmayacağını zaten bilmekle birlikte kendisinin hukukçuluğunun tartışma götürmeyeceğini söyleyebilirim. Tanıdığım diğer özel üniversite mezunu arkadaşlarım "eğitimin parayla satın alınmadığını, hak ederek kazanıldığını" göstermiştir.

Kişisel özellikleri,yeteneksizlikleri üniversitelere yükleyemeyiz. Meslekte bir beceriksiz avukat var diye tüm avukatların aynı şekilde görülmeleri ne derece adildir?