Mesajı Okuyun
Old 26-04-2009, 23:42   #1
Gemici

Varsayılan ‚Adaletin kör gözünü açmak‘

Anayasa Mahkemesinin Yeni Hizmet Binası hizmete açılmış. Belki de açılmadı, sadece bir tören yapıldı. Hayırlı olsun.
Bu yeni binanın girişine bir de adalet tanrıçası heykeli konmuş. Heykeli yapan mimar "ben adalet tanrıçası yapmadım sadece 1922 yılına ait bir puldan aldığım o zamanki kıyafet içinde olan bir Anadolu kızının heykelini yaptım" dese bile, duruşu, elindeki terazisi ve kılıcı ile heykel Avrupa Hukuk Sistemine dahil ülkelerin çoğunun mahkeme binalarında bulunan Adalet Tanrıçası Themis‘e benziyor.

Anayasa Mahkemesinin Yeni Hizmet Binası‘nın önündeki heykelin Themis olmadığı gözlerinin bağlı olmamasından ve şalvar giymesinden anlaşılıyor. Gözlerinin bağlı olmamasını ve etek yerine şalvar giydirilmiş olmasını yetkililerimiz: "gözü açık ve ufka kararlı biçimde bakan Cumhuriyetin ve hukuk devletinin temeli ve koruyucusu adaletin simgesi” olarak açıklıyor

Sorular:
1. İlk Themis heykelini yapan kişinin yaşadığını ve heykelimi çaldılar diye intihal davası açtığını farzedelim. Olayı bir hukukçu olarak nasıl değerlendirirsiniz.

2. Themis’in kim olduğunu bilmeyen ve THS’deki themis heykeli neden bayan forumunu okumamış olan birisi Anayasa Mahkemesi binsınının önündeki heykeli ve başka bir ülkedeki Adalet Tanrıçası heykelini görse ne düşünür? http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=25738

3. Themis heykeli neden bayan türünden bir soru da benden: Kadınlarına yeteri kadar değer vermeyen, onları erkeklerle eşit olarak kabul etmeyen bir ülke hangi kültürel değerlerine dayanarak bir Anadolu kızınının heykelini adalet simgesi olarak en yüksek yargı makamının kapısına yerleştiriyor. Kadınlara bundan sonra vereceğimiz değerin altını çizmek için mi?
4. Dahil olduğumuz hukuk sistemini benimsemiş olan diğer ülkelerin yaptığını yapıp Anayasa Mahkemesi Binasının önüne doğru dürüst bir Themis Heykeli koymuş olsaydık ne olurdu?
Saygılarımla