Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 16:42   #11
Noyan Yiğit

Katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ediyorum.Ben de ilk defa böyle bir çek gördüm.Genelde çeki bir vatandaş alır çekin üzerinde de kendi ismi yazar, eğer bir başkasının vekaleten bu çeki keşide etmesini ister ise o vatandaşa bir vekalet verir, bu vatandaş da çeki vekaleten imzalar. Gerekirsede çeki bizzat asil imzalar.Burada çok saçma sapan bir durum var çekin üzerinde A vekili B yazıyor. Banka da sanki üçkağıtçı olan A ve B ile birlikte hareket etmiş gibi. A nın her zaman B yi vekaletten azletme imkanı var.Sen ne diye A vekili B diye çek veriyorsun. Banka olarak sen çeki A ya verirsin, A isterse B ye vekalet verir,çeki B vekaleten keşide eder. Banka burada dümen yapmak isteyen bu iki üç kağıtçıya çanak tutmuş gibi.Şimdi üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmekten kaçınmak için bir sürü çirkin yollara başvuruyorlar. Ben bu bilgiler ışığında bankaya ilamsız takip yapmayı ve hem asil ve hem de vekil hakkında karşılıksız çek keşide etmek suçundan her iki vatandaşı da C.Savcılığına şikayet etmeyi deniyeceğim. Herkese teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
-Sayın Krizantem ben de şu oldu :
Çek karşılıksız çıktığı için şikayette bulundum.Sanık ,ben müdürüm A'ya vekalet vermiştim.Bu çeki o vekalet keşide etmiş şeklinde savunma yaptı.Mahkeme Sanığın beraatine ve vekaleten çeki keşide A hakkında dava açılmak üzere C.Savcılığına suç duyurusunda bulunmasına karar verdi. Ben kararı temyiz ettim. Henüz temyiz sonucu gelmedi. Sizinkinin tam tersi gibi.