Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 16:25   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Saim Bey,

Ben "usulsüz tebligatı mahkeme gözetecektir" demiyorum.

Temerrüd nedeniyle tahliyeye karar verebilmek için kiracının temerrüde düşürülmesi gerekeceği izahtan varestedir. Temerrüd olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediğini mahkeme re'sengözetecektir. Temerrüdün oluşabilmesi için ise, kiracıya 30 günlük ödeme süresi tanındıktan sonra borcun ödenmemesi gerekmektedir. Somut olayda temerrüd gerçekleşmemiştir. Çünkü borçluunun ödeme süresi hiç başlamamıştır.

Siz ve Sayın Av.Ömeroğlu usulsüz tebligata rağmen temerrüdün oluştuğunu mu savunuyorsunuz.

Olay şu şekilde olsaydı da size göre mahkeme re'sen temerrüdü gözetemeyecekti, o zaman....Örnek-13 kiracıyla alakası olmayan bir adrese usulsüz tebliğ edilmiştir ve şeklen takip kesinleşmiştir. Tahliye davasının dava dilekçesi tebliğ edilememiştir. Davacı 35'e göre tebligat istemiş mahkeme kabul etmiş 35'e göre tebligat yapılmıştır. Tahliye kararı da 35'e göre tebliğ edilecektir. Ne olacaktır? Hiçbir zaman kendisine temerrüd ihtarı tebliğ edilmeyen kiracı bir gün kapısında haciz memuru ve kamyonu görecektir. Ne önereceksiniz? Yargılamanın yenilenmesini mi? Yargılanmanın yenilenmesi yapılabilir mi, bu husus da tartışma konusudur.

Sayın Av.Ömeroğlu'nun sunduğu kararlara dikkat edilirse, kiracı bir şekilde ödeme emrine muttali olmuş ama itiraz etmemiştir. Benim senaryom gerçekleşseydi acaba Yargıtay ne derdi?

Ben karşı oydaki şu görüşe itibar ediyorum:

Suat Bey,

Bir tebligatın usulüne uygun olup olmadığı ancak ilgilisinin şikayeti ile incelenip, anlaşılabilir. Bu itibarla temerrüt nedeniyle tahliye istemli olarak ikame edilen davada hakim, tebligatın usulüne ugun olup olmadığına kendisi re'sen bakamayacaktır. Haliyle her tebligat iptal edilene kadar geçerli olacaktır.

Bu itibarla şikayete (ya da davada itiraza) konu edilmeyen bir tebligatın geçerli bir tebligat olacağı (itiraz yoksa tebligat konusunda ihtilaf da söz konusu olamayacağı) gerçeği karşısında, temerrüt ihtarı için yapılan tebliğin de -usulsüzlük nedeniyle iptal edilene kadar- geçerli bir tebliğ ve ihtar kabul edileceği açıktır.

Ben ve Sayın Ömeroğlunun, "usulsüz tebligata rağmen borçlu temerrüde düşer" dediğimizi hatırlamıyorum. Onu nereden çıkardınız anlayamadım.