Mesajı Okuyun
Old 06-11-2006, 12:33   #15
erdal7

Arkadaşlar bu soru aslında başka soruları da beraberinde getirecektir.

Örnek : (A) şahsının (B) şahsından akitten doğan bir alacağı mevcut olsun ve zamanaşımı da BK 125 e göre 10 yıl olsun . Alacağı da 10.000.YTL olsun

(B) şahsının da , (A) dan alacağı olsun .Bu alacak da sebepsiz zenginleşmeden doğsun .Bilindii gibi zamanaşımı sebepsiz zenginleşmede 1 yıldır. Alacak miktarı da 9.000.YTL olsun

(A) şahsı uyanıklık yapıyor ve (B) şahsının da kendisinden alacaklı olduğunu bildiği için .B şahsının alacağının zamanaşımına uğramasını bekliyor ve ondan sonra takip ve ardından itiraza uğraması üzerine dava yoluna( İTİRAZIN İPTALİNE ) gidiyor. (B) şahsı kendi alacağı daha az olduğu için icra müdürlüğünde yani davadan önce takas ve mahsup iddiasını ileri sürüyor ve borcun tamamanıa itiraz ediyor.

Yine bildiğiniz gibi , Takas Mahsup talebi her aşamada ileri sürülebilir. Peki Hakim , Zamanaşımına uğramış bir alacağın takas mahsup istemini nasıl değerlindirecektir.

BK: 118 / 3 de " MÜRÜRUZAMANA UĞRAMIŞ BİR ALACAK ,TAKAS DERMEYAN EDİLEBİLECEĞİ ZAMANDA MÜRURUZAMAN İLE SAKIT OLMUŞ DEĞİL İSE ONUN DA TAKASI DERMEYAN OLUNABİLİR "

Kitaplar da , Mahkemece , davalının takasını isteyebileceği tarihte alacağının zamanaşımına uğrayıp uğramadığını araştırması gerektiği yazılıdır.

Eğer B takas mahsup istemini karşılık dava olarak açsa idi zamanaşımı defi ileri sürülmesi gerekirdi. Ancak B şahsı karşılık dava açmayıp takas mahsup istemini takas defi olarak ileri sürdüğü için işte bu istem ve talebinin yerinde olup olmadığı hususu BK 118 / 3 gereği resen gözetmesi gerekmektedir. İşte benim sorum bu idi .

Bu soruda ince bir ayrıntı vardır. O da A nın alacağının istenebileceği sorada ( Muaccel olduğu zamanda ) B nin alacağı zamanaşımına uğramamış ise takas mahsup istemi dikkate alınacaktır. Fakat A nın alacağının muaccel olduğu tarihte , B nin alacağı zamanaşımına uğramış ise mahkemece bu hususun resen gözetilmesi gerekmektedir.

Benim görüşüm bu şekildedir. Soruyu sormamdaki amaç salt fikir jimnastiği olması içindir. Yararlı olabildiysem ne mutlu bana .

Tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunarım. Av.Erdal