Mesajı Okuyun
Old 30-05-2010, 15:59   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gemici

Sayın Ergin,
ülkelerin birbirini kayırdığını, belirli durumlarda politik yakınlığın veya uzaklığın/çekememezliğin oylamada büyük bir rol oynadığını biliyorum. Ama sonuçlara baktığımızda ne benim bu bilmemin, ne de sizin Dost ülkelerden ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerden gelen puanlarla 2 inci veya 1 inci olabiliyoruz. teorinizin tutmadığını gözlemliyorum.
Eğer öyle olmuş olsaydı her sene aynı sonucu almamız gerekirdi. Daha doğrusu her ülkenin her yarışmada aşağı yukarı aynı puanları alması gerekirdi. Şimdiye kadar katıldığımız 31 yarışmada sadece 6 sefer ilk beşin içine girebilmişiz. Çetin Alp ve Seyyal Taner sadece ve sadece (0) puan alabilmişler veya onu bile alamamışlar. Her sene son sıralarda yer alan Almanya 28 seneden sonra birinci sırayı elde etmiş.
Yarışmaya ve yarışmada sunulan müziğe yabancı olsam bile, yarışmada eş ve dost puanlarının dışında bir de müzük, koreografi ve sunum puanları var gibime geliyor.

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Alıntı:
Arnavutluk
Makedonya

Belçika
Almanya

Beyaz Rusya
Gürcistan

Bosna-Hersek
Sırbistan

İspanya
Portekiz

Kıbrıs
Yunanistan

Romanya
Moldova

Sırbistan
Bosna-Hersek

Rusya
Beyaz Rusya

Düzgün aktaramadım ama, 12 puan alan ülkelere dikkatinizi çekerim al gülüm-ver gülüm ilişkisi. Aslında 8 ve 10 puan alan ülkeleri de işin içine katmalıyız. Çünkü bazı ülkeler her yıl aynı ülkeye 12 puan verirsek ayıp olur, diye düşünüyor.

Biz her yıl Azerbeycan'a 10-12 puan vermek zorundamıyız? Ya da Azerbeycan'lılar biz hangi tür şarkı ile girersek girelim 12 puan veriyorlar. Onların müzik zevki ile bizimki tıpatıp aynı mı? Baltık ülkeleri ilk üç büyük puanı birbirlerine verir. Dağılan SSCB ülkeleri aynı. Balkan ülkeleri aynı. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi aynı.

Peki neden biz Portekiz'den, İspanya'dan ve İskandinav ülkelerinden pek puan almayız. 2-3 Ülkeden tam puan alabilen bir şarkı, bir sürü ülkeden tek puan dahi alamamaktadır.

Alıntı:
Şimdiye kadar katıldığımız 31 yarışmada sadece 6 sefer ilk beşin içine girebilmişiz.

Bunun nedeni oylama sisteminin değişmesi. 2009 ve 2010 yılındaki yarışmada yarı halk oylaması, yarı jüri sistemi geçerliydi. Bizim ilk beşe girmeye başladığımız diğer dönemde de sanırım sadece halk oylaması geçerli idi. Yani vatandaşlarımız bulundukları yerden telefona yüklenince biz ilk 5'e giriyorduk. Ama daha önce halk oylaması yoktu ve sadece jürinin insafına kalıyorduk. O nedenle de sonlarda yer alıyorduk.

Alıntı:
Eğer öyle olmuş olsaydı her sene aynı sonucu almamız gerekirdi.
Tabii ki mümkün değil. Çünkü gerek yukarıda yazdığım " Bu defa tam puan vermeyelim, ayıp oluyor" düşüncesi ve gerçekten 1-7 oyu, şarkıyı sevdiği için verenlerin sayısı değişebilmektedir.

O yüzden ben de ilk mesajımda,

Alıntı:
İddia ediyorum seneye Çetin Alp'in "Operası" veya Ajda'nın "Petrol"ü ile girelim yine ilk 5 'e gireriz(Oylama sistemini değiştirmezlerse).

dedim. Yoksa her yıl 1 inci oluruz, derdim.

Bir ölçüde şunu kabul edebilirim. Ülke kayırmaca, büyük bir çoğunluk için geçerli olduğuna göre aslında bir anlamda denge de sağlanmaktadır. Ama destekçisi olmayan ülkelere yazık olmuyor mu? İspanya ve Portekiz sadece birbirine mi 12 puan versin yani.