Mesajı Okuyun
Old 30-05-2010, 11:07   #16
Admin

Bir de final sonrası izlenim paylaşımı:

* Öncelikle birinciliğe o kadar takılmamak gerek diye düşünüyorum, ikincilik de gerçekten ÇOK büyük başarı, başta Manga olmak üzere emeği geçen herkesi (koreograf hariç, bkz. ilk mesaj) kutluyorum.

* Finalde robot şovunda bir aksilik yaşanmadı, ayrıca dansçının yarı-finaldaki acele ve telaşı da ortadan kalkmıştı, bu açıdan son 2 günde gerekli pratiği yaptıklarını düşünüyorum, ama yarı finalden önce de yapılsaydı daha iyi olacaktı tabii.

* Türkiye'ye oy dağılımı konusunda çok şaşırdığımı söyleyemem, benzer bir tablo bekliyordum (Almanyanın oyları ise beni şaşırttı tabii). Ancak Türkiye'ye verilen oylar açısından tek şaşırdığım iskandinav ülkelerinden bu sene yüksek oylar bekliyordum ama gelmedi. İskandinav ülkeleri Almanya ile birlikte Avrupa'nın rock müziğe en yatkın halkları (nitekim son yıllarda en rock/heavy tarzı grup katılımları da hep onlardan oldu). Bu sene finallerdeki tek Rock esintili parçanın manga'ya ait olması ve üstelik onların düzenli oy verdikleri İsveç ve Finlandiya'nın da yarı finalde elenmesi nedeniyle puan cetvellerinde 2 boşluk açılmasının Türkiye'ye verecekleri oyları olumlu etkileyeceğini düşünüyorum ama maalesef olmadı.

* Almanya'nın parçası -bence- en iyi 6-7 parçadan biri olmasına rağmen, benim zevkime göre en iyi olmadığı gibi, Manga'dan ise kesinlikle iyi değildi. Ama neticede güzel bir parçaydı ve aldıkları oyu da dikkate alırsak, onların başarısı da gerçekten büyük ve kutlanmayı hakediyorlar.

* Almanya'nın parçasının müzik yönünü bir kenara koyarsak, Almanya'nın yarışmayı kazanması ayrıca müthiş bir başarı diye düşünüyorum, çünkü çok büyük dezavantajları vardı: Solistleri çok genç, tanınmamış, heyecanlı ve tecrübesizdi, performanslarında şov unsuru hiç yoktu, yarı finalde dinlenmedikleri için akılda kalıcılık unsuru onların aleyhineydi, en önemlisi politik, kitlesel ve komşu oyları yoktu ve bu nedenle de son 28 yıldır yarışmayı kazamadıkları gibi, son yıllarda hep son 5'te bitiriyorlardı. Bu dezavantajlara rağmen topladıkları puanın mucizevi nitelikte olduğu düşünüyorum ve bu açıdan da başarıları bence geçen senelerdeki birincilerden çok daha özel.

* Bizim ise bu sene ilk mesajda belirttiğim bazı avantajlarımız vardı: Tek rock parça olmak, nadir ritimli ve hızlı parçalardan biri olmak, bir sürü slow parça olması nedeniyle onların oylarının bölünmesi, Manga'nın tüm Avrupa gençlerinin çok iyi tanıdığı bir grup olması, parçanın son yıllardaki Türkiye'nin -bence- en iyi parçası olması, politik oy potansiyeli olmayan/tecrübesiz bir rakip ile çekişmek, komşu oyların bölünmesine neden olacak bazı ülkelerin yarı finalde elenmesi (bkz ilk mesajım) vs. Bu açıdan ikincilik beni üzdü açıkçası çünkü uzun yıllar boyunca Türkiye için bu kadar uygun koşulların tekrar biraraya geleceğini sanmıyorum.

Herşeye rağmen elde edilen derece bence gerçekten çok güzel ve değerli. Arz ettiğim nedenlerle bundan sonra uzun yıllar boyunca da tekrarlanabileceğini sanmıyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum!