Mesajı Okuyun
Old 31-12-2003, 19:23   #1
Merhaba

Varsayılan Kadınlar Suçludur (Bekir Coşkun, Hürriyyet Gazetesi Köşe Yazısı- 31-12-2003

31.12.2003 Hürriyet

Bekir COŞKUN

Kadınlar suçludur...

DOĞRUSUNU isterseniz önce onun mağazaların vitrinine konulan cinsten, tahta manken olduğunu sandım.

Boynunu bükmüştü.

Sonra kıpırdadı, boynunu dik tutmak istedi.

Anladım; o canlı...

Erzurum'da, yakaladıkları 28 yaşındaki bir Ukraynalı kadını ‘‘HIV virüsü taşıdığı ve 1335 erkekle yattığı’’ gerekçesiyle medyaya gösteriyorlardı.

Basın toplantısı boyunca kadın orada öyle ayakta tutularak ‘‘teşhir’’ edildi.

*

Çünkü; erkeklerin kurduğu aç ve sefil bir ülkeden kaçıp gelen kadın, bu kez karnı tok ama uygarlık ve merhamet sefaleti çeken erkeklerin eline düşmüştü.

Erkekler suçsuzdur burda da.

Öbür türlü olsa, evde karısını bırakıp, para karşılığı tanımadığı bir kadınla yatan, virüs taşıdığı varsayılan 1335 erkeğin de ‘‘teşhir’’ edilmesi gerekmez miydi?

‘‘Ruhu ve bedeni hasta bir kadın böyle teşhir edilemez’’ iddiası karşısında Vali'nin savunması ise dehşet:

‘‘O zaten fahişe...’’

*

Bu ülkede erkeklere ‘‘erkekçe’’ vergi vermeyi, kaç yıl vergi rekortmeni olarak, yine bir böyle ‘‘suçlu’’ kadın öğretmişti.

Ama banka soyan, rüşvetçi, hayali ihracat, hayali fatura sanığı, kısacası yoksul insanların rızkını utanmadan çalan ulusal hırsız erkekler hiçbir zaman teşhir edilmediler.

Çete kurup kan akıttığı için ‘‘teşhir’’ edilen bir tek kişi de yok.

Çünkü onlar birer ‘‘yurtsever’’, birer ‘‘vatan evladı’’, birer ‘‘milliyetçi-maneviyatçı’’, birer ‘‘dürüstlük abidesi’’ olarak aramızda ‘‘zihin fahişesi’’ olarak dolanıyorlar.

Değil 1335 kişinin, 72 milyonun kanını eme eme...

*

Kadın suçluysa elbette yasalar ne diyorsa yapılmalı.

Ama belli ki kadınları aşağılama içgüdüsü işbaşındaydı.

Fenalıkların, ahlaksızlıkların, günahların sebebi olarak bir zavallı kadını yakalamışlardı ve ayakta tutarak ‘‘teşhir’’ ediyorlardı.

Aslında; kadınları insan saymamanın, kadınları mal gibi görmenin, kadınların zekásını tehlikeli bulmanın, kadınları ezmenin bir dışa vurumuydu bu.

Olsun...

Kadınların daha mert, daha yiğit, daha dost, daha yürekli, daha dürüst olduğunu bilirim ben...