Mesajı Okuyun
Old 06-11-2006, 02:52   #115
semih

Önemli hobi olarak belki..

sevgili arkadaslarım ,saygıdeger buyuklerim..
meslaktas terimini kullanamıyorum cünkü hala stajyerim ve avukat adayıyım..

Şaşkınlıgımı belirtmek istiyorum ki,ankete verilen cvplar arasında olumsuz bir yanıtla karsılasmadıgım için..
ben ve cevremde bulunan hukukcu arkadaslarım ya cok karamsarız yada verilen cevapların bazıları samimiyetsiz..

ikinci fakültem ve su an stajyerim..ömrüm ders calısmak ,strese girmekle gecti..

sınf arkadsım rahmetli mustafa ne için çabalardı bilirmisinz? devam zorunlulugu olmayan bir okulda somestrın devamndaki ilk pazartesi okulda olabilmek,derslerini derste iyi ögrenebilmek (cunku adaleti saglaman uygulamadaki kadar carpık olmadıgını bilirdi )maddi durumu iyi olmayan ailesine daha fazla yuk olmamak için okulunu 4 yılda bitirebilmek sevdasındaydı..
ne oldu..? yolların karla kapalı oldugu bir gun idealleri için yola cıktı..bitlisin yakınlarında bir yerde otobusune cığ düstü ve aramızda yok..bazen dusunuyorum hayatını koydugu bu ugurun sonucundaki adaletsizlikleri görse ne yapardı acaba..

ne için hukuk fakültesi okuduk? kimimiz para,kimimiz sıfat,kimimiz kendini geliştirmek,kimimiz hobi,kimimizde idealleri için.. gerci Turkiye sartlarında hobi ve gelisim için hukuk okuyan kac kişi vardır o da ayrı bir konu tabi..

okul bitti.. nasıl bittigini sizde takdir edersiniz ki 10 ila 90 arasında ince bir cizgiyle biter bu fakulte..
stajyer olduk.. stajyerlik ne demek ? teorik bilgiyi paratiğe donusturmek degil mi? nerde teori ,nerde adalet ?
sevgili bir katip abim hem mubasirlik hem katiplik hemde hakimlik yaptı gozumun onunde, hakimbey mazeret izninden zamnnda donmediği için..
ya kalemdeki memurların talimatlarda acıp kapadıkları durusmalar..
asliye cezada karsılastıgım gunde 250dosyalar..
bunlar sizlerinde hayal ettigi hukuk mu???

ya arada olacak olan hakimlik savcılık sınavlarına hazırlanmak nasıl olacak..hele birde mulakatı torpilden ibaret diyenlerin yannda..
ikinci 6 ay için avukat yanndaki staja ne demeli ..?
kimi ceza avukatı,birsey ögernemezsin diyor,kimi iş yapmadıgı için tavsiye edilmiyor,kimi syajyer degil resmen ücretsiz ayakcı gözüyle bakıyor,kimide musterisini kaptırmak istemiyor..

tamam bu da bitti.. sırada sistemin parcası insanların belirli menfaatler karsılıgında actıkları hukuk fakulteleri ve onunu alamadıkları mezunlara yonelik set mekanizması devreye giriyor.. avukatlık sınavı..
bazı arkadaslarım savunma hakkınn kutsallıgından bahsederek yaklasmıs konuya..

merak ediyorum..
7 ailenn kutsal bayramını izdiraba ceviren psikopatların savunulacak yanlarını..ama dikkat edin bu olayda psikopat diyorum psikopatlık ta insana izafi bir terimdir..
peki ya 17 aylık bir bebege defalarca tecavuz eden ve aralarında bebegin annesi sıfatıyla bulunan,, kişiler demicem cunkü gercek kişi grubuna girerler,ve bildiginiz gibi gercek kişilerde ancak insanlar olabilir.ben onlara kullanacak bir terim bulamıyorum..kii
bunların SAVUNULMALARI KUTSALMIDIR..
SAVUNULACAK YANLARI VAR MIDIR ?
illaki kanun geregi müdafilik konusunu ayrı tutuyorum bu da yasalarin sorunu.. amaaa
varsa eger inanarak savunacak bir arkadas ..dusuncelerini ogrenmek isterim.. l

su bir gercek ki ne pahasına olursa olsun İNANDIGIM DEGERLERE ASLA AYKIRI DUSMEYECEGİM..

daha meslek hayatımın basında karsılastıgım bu olumsuzluklardan sonra.. sadece kendi cabamla,kitaplardan ve tabi zamnm olursa, hukuk okurdum..

DEGERLİ ZAMANINIZI ALDIGIM İÇİN ÖZÜR DİLER İLGİNİZE TESEKKUR EDERİM..
SAYGILARIMLA..