Mesajı Okuyun
Old 08-05-2013, 13:40   #1
Av.M.Nazım GENÇTÜRK

Varsayılan İİK Md.110/3 Uygulama Sorunu (Haciz ve Muhafaza Masraflarından Haczin Kalkmasına Sebebiyet Veren Alacaklının Sorumlu Olması)

İcra işiyle yoğun olarak ilgilenmediğimden dolayı bazı hukuki düzenlemelerin uygulamada nasıl tezahür edeceği konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Bu kapsamda İİK Md.110/ 3'ün uygulanmasıyla ilgili meslektaşlarıma danışmak istediğim bir konu var;
Borçlu vekili olduğum bir dosyada İİK 106 ve 110 uyarınca yasal müddet içerisinde satış talep edilmediğinden borçlu şirket araçları üzerindeki yakalamalı hacizlerin kaldırılmasını talep ettim. İcra müdürlüğü tarafından talebim gibi karar verilerek haciz ve yakalama kararları kaldırıldı. Aynı gün akşamında alacaklı vekili gelerek haczin yenilenmesini talep etmiş ve araçlar üzerine tekrar yakalamalı haciz şerhi işlenmiştir.
SORU ŞU;
Bildiğiniz üzere İİK Md.110/3 alacaklının, bu madde uyarınca haczin kaldırılmasına sebebiyet verdiği durumlarda araçların haciz ve muhafaza gibi tüm giderlerden sorumlu olacağı düzenlenmekte. Kanaatimce icra müdürlüğü bu giderler hesaplanıp dosyaya yatırılmadan haczi yenilememeliydi. Eğer öyleyse şikayet yoluna başvuracağım. Ancak kanun hükmünün uygulamaya nasıl yansıdığı konusunda emin olamadım. Bilgisi olan meslektaşlarımın yardım ve fikirlerini rica ediyorum . Saygılar, iyi çalışmalar.