Mesajı Okuyun
Old 05-01-2017, 13:42   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, bildiğim ilgili kurallar şu şekilde:

Avukatlık Kanunu madde 51:

Alıntı:
Avukatlar, baroda yazılı olan bürolarından başka yerlerde, mahkeme salonunda veya adalet binasının başka bir yerinde iş sahipleri ile hukuki danışmada bulunmaktan ve iş kabul etmekten yasaklıdırlar.

TBB Meslek Kuralları madde 12:

Alıntı:
Avukat, bürosunun görevin vakarına uygun biçimde tutulmasına çaba gösterir.

Avukatlık Kanunu madde 81/8 uyarınca avukatlık bürolarının niteliklerini Baro Genel Kurulu belirliyor. Örneğin İstanbul Barosu kuralları şu şekilde belirlenmiş: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4332

Bu kurallarda özetle:

- mesleğin vakarına uygunluk,
- müvekkille görüşürken konuşmaları başkasının duyamaması,
- eşyaların avukata ait olması,

aranmakta.

İzmir Barosu'nun İç Yönetmeliği'ni bilmiyorum ancak sanırım benzerdir.

Düşüncem, sanal ofislerin mesleğin vakarına uymadığı yönünde. Eşyalar da sanırım avukatın olmuyor. Kitap, dergi, vb bulunuyor mu bilmiyorum. Müvekkil ile görüşme konusunda da çok sağlıklı olmayacağı kanaatindeyim. Sorun çıkar mı? Sanmıyorum. Ama belirttiğim kurallara uymadığı gibi, sizin beklentilerinizi de karşılamayacaktır. Büro, çok kişisel bir yer. Sahiplenebilmelisiniz. Yoksa mesleğe de yeterince bağlanamayabilirsiniz.

Nacizane tavsiyem, gider ortağı bulmanız ya da işhanlarında tek odalı dahi olsa bir yer kiralamanızdır. İzmir'de mesleğe başladığımda, değerli bir meslektaşımla anlaşma yapmıştık mesela. Bürosunun bir odasını bana vermişti. Ben de duruşmalarına giriyordum. Kıdemli bir meslektaşın yanında çalışmanın size katabileceklerini emin olun şu an öngöremezsiniz. Ama ileride çok faydasını görürsünüz.