Mesajı Okuyun
Old 10-03-2007, 06:18   #12
Cest la vie

Konu cok ilgimi cekti ve cok hosuma gitti, oncelikle Sayin Unzile'ye tesekkur ederim. (Bu arada isterseniz bir anket de ekleyebilirim?)

Konuyu okudugumdan beri internette Lilith hakkinda bir seyler okuyorum, cok degisik bir suru inanc var ama bu inanislarin hepsinde sadece 2 ortak yon var:
1)Lilith gercekten de yaratilan ilk kadin(ve Adem ile ayni malzemeden yaratilmis-yani Adem'den yaratilmamis)
2)Havva, Lilith'in isyan edip cennetten ayrilmasindan sonra ve geri gelmeyisinin uzerine, Adem yalniz kalmasin diye Adem'in bir parcasindan(bu parca konusunda da cesitli inanislar var) yaratilmis.

Esitlik gudusu (burdan artik bir gudu oldugu sonucunu cikartiyorum) yuzunden Lilith herseyden, tum rahatindan, luksunden, duzeninden, kisaca cennetten vazgeciyor ama 'kotuyle anilmak' ugruna da olsa savundugundan vazgecmiyor!

Evet, bana kalirsa da Lilith tarihin ilk feministi. Sonrasinda seytan olmus, cin olmus, zombi olmus olmus ne yazar, onemli olan ilk hareket degil mi? Eger dogruysa butun bu sonuclar, feminist duygulari yuzunden ortaya cikmis.

Saygilarimla!