Mesajı Okuyun
Old 08-03-2007, 19:40   #5
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan ağaoğlu
Lilith çağlar boyu kadınlara atfedilebilecek bütün olumsuz sıfatların taşıyıcısı olmuştur: Baştan çıkarıcı, fahişe, cadı, vampir, cinlerin başı, gece canavarı 'unvan'larından bazılarıdır. Saf, edilgen, cinselliği ancak yasak meyvayı tadınca öğrenen (böylece Adem'i kandırabilecek kadar kurnaz ve baştan çıkarıcı da olabilen) Havva'nın tersine başından beri gücünün ve cinselliğinin bilincindedir ve yeri gelince de kullanmaktan çekinmez. Din ve ahlak kurallarını yaratanlarca oluşturulmaya çalışılan uysal, söz dinleyen, erkeğe bağımlı, çilekeş, kanaatkar 'iyi' kadının tam tersidir. Kendi başına buyruk, zaptedilemez, denetlenemez olduğundan özellikle tektanrılı din bilgelerinin sürekli baskı altına almaya çalıştığı kötülük kaynağı kadının bir örneği, erkeğin kadına ve cinselliğe duyduğu korkunun bir simgesidir aslında. Doğallıkla da, ölümlü insanların arasında yeri yoktur, yeri bütün bilinmeyen, açıklanamayan kötülüklerin geldiği karanlık güçlerin dünyasıdır....” SEYHANOĞLU, Gülnur, Hürriyet, 28. 2. 2000, http://arsiv.hurriyetim.com.tr/agora.../28/lilith.htm

Hadi biri de çıksın Lilith'in gerçek bir feminist olduğunu söylesin...Ben buna inanıyorum.Sayın Ağaoğlu beni sakın yanlış anlamayın mesajınızın bir alıntı olduğunun ve sizin düşünceniz olmadığının farkındayım.Bu nedenle sizi tenzih ederek böyle söylüyorum.Katkınız için teşekkürler.

Saygılar