Mesajı Okuyun
Old 21-05-2008, 13:56   #2
Admin

Siteyle aranızda ticari bir ilişki olduğundan, alacak yönünden ödeme makbuzunuzla birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurabileceğinizi düşünüyorum. Bu başvuruda muhatabınız ödeme yaptığınız kişi olmalı (fatura sahibi).

Eğer müvekkilinizin üye kaydı gerçek ismiyleyse, bu "size yeterince tahammül edildi" ibaresinin aleni yayınının sonlandırılmasını da talep edebileceğinizi ve bu talebin yerine getirilmemesi durumunda manevi tazminat davasının şartlarını düşünebileceğiniz kanaatini taşıyorum. Bu dava yönünden muhatabınız ise sitenin yayın sorumlusu, bu belli değilse, internet isminin sahibi olan kişi olmalı.

Öte yandan eğer sitede gerçek isim değil, rumuz kullanılıyorsa ve müvekkilinizin üye profilinin de gerçek kimliği ile ilişkilendirilmesi mümkün değilse, bu durumda söz konusu ibarenin hukuka aykırılık taşıdığını düşünmüyorum.

Ayrıca böyle bir işlem yapılırken site yönetiminin de siz üyelik sözleşmesinden kaynaklanan bir gerekçesi ve dayanağı olacağını da hesaba katmanızı öneririm. Bu açıdan doğrudan dava açmak yerine, bence öncelikle vekil sıfatınızla site yönetimine başvurunuz. Bu gerekçe hakkında daha detaylı bilgi alabilir, müvekkilinizin size bildirmediği veya kendisinin de farkında olmadığı bir ihlali öğrenebilir ve hukuki rotanızı da buna göre belirleyebilirsiniz.

Not: Sitenin Türk olduğu varsayımdan hareket ettim, site yabancı ise cevabımı değiştirme hakkım bakidir.