Mesajı Okuyun
Old 24-10-2017, 16:29   #5
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan siloos
Sevgili Meslektaşım,
Cevabınız için öncelikle çok teşekkürler.
Ben sonunda komisyonu aradım ve sizin de dediğiniz gibi kendilerinin dosyayı re'sen ticaret mahkemesine götürüp değişik iş numarası aldıktan sonra temyiz edeceğimizi söyledi.

Ancak sizin iptal davasından kastınızın ne olduğunu anlayamadım. Ben ilk önce sigorta tahkime başvurdum reddedildi, sigorta tahkimin itiraz hakem heyetine başvurdum "2 haftalık sürede yasal yollar açık olmak kaydı" şerhi eklenerek yeniden reddedildi. Yasa yolunu araştırdığımda istinaftan önce temyiz kanun yolu olduğunu dolayısıyla Yargıtay'a başvuru yapıldığını öğrendim. Ancak Yargıtay 17. Hukuk Dairesinin 2017/2064 E. 2017/4128 K. Sayılı ilamını görünce artık tahkim kararlarının temyiz değil istinaf kanun yoluna tabi olduğunu öğrendim ve dolayısıyla Bölge Adliye Mahkemelerine göndermem gerektiğini düşündüm.

Açıkçası tam aklımda yapmam gerekeni belirlemişken (Değişik İş Numarasını alıp, ticaret mahkemesindeki o dosyadan istinafa başvurarak Bölge Adliye Mahkemesine dosyanın gönderilmesini talep edecektim ki) şimdi de iptal davası ve temyiz olmak üzere iki farklı durumdan bahsetmeniz yine aklımı karıştırdı.

İptal davası ile temyiz yolu farklı mıdır, rica etsem daha açıklayıcı anlatabilir misiniz?

Değerli meslektaşım,

İptal davası, sınırlı sayıda durum için istisnai olarak gidilen bir kanun yoludur. HMK'daki iptal davası için belirtilen nedenler eğer sizin davanızda söz konusu değilse, size bildirilen D.İş dosyası üzerinden kararı Asliye Ticaret Mahkemesi kanalıyla temyiz etmeniz gerekir.