Konu: Patent
Mesajı Okuyun
Old 22-09-2004, 16:51   #4
OKoseoglu

Sorunun en açık yanıtı herhalde buluşun ne olduğunun tam bilinmesi ile verilebilir. Ancak anlatılanlardan benim edindiğim kanaat - NOKIA'nın izin vermeyeceğini düşünerek yazıyorum-bağımsız bir ürün olarak patente konu olabileceği. Ürünün ayrı şeklinin patente konu olması durumuna gelince; metinden anlaşılan; yeni ürünün patent almış dışarıdan takılan üründen farklı ve ileride olduğu. İki ürünün biribirinden ne kadar farklı olduğu ve tekniğin bilinen durumunun aşılıp aşılmadığı konusunda verilecek son karar yine de teknik kişilerin belirleyebileceği bir şey olacak.
Konuyu ilgilendirebileceğini düşündüğüm bir örnek vereyim: Özellikle son iki yıldır kullanılan, elektronik cihazlar arasında son kullanıcı için uzak sayılacak mesafelerde haberleşmeyi sağlayan bluetooth isimli bir teknoloji var. Siz ürününüze bluetooth modül ekleyip bir cihaz, örneğin bluetooth'lu bir yazarkasa yapabilirisiniz.
Bu ürüne XYZ Bluetooth Yazar Kasa diyemiyorsunuz. Ancak buradaki uyuşmazlık olası bir patentten değil marka hakkına tecavüzdeb kaynaklanıyor.
"Nokia XXX uyumlu" kısmına gelince. Aynı konu daha önce defalarca önüme geldi. Yeni ürünün NOKIA tarafından üretildiği zannı uyandırılmadıkça ve bağımsızlığı vurgulandıkça engel bir durum ben göremiyorum. Dünyadan da bunun örnekleri var. İngilizce'de bu durum için "supporting" veya "compatible" terimleri kullanılıyor. İşte bir örnek: http://www.discountcell.com/cellular...B2000,1c,p.htm

Markalarla ilgili KHK hükümleri ihlal edilmedikçe bence sorun yok. İşte ilgilendirebilecek 9. maddenin hükümleri: "
b) Tescilli bir marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsadığı mal veya hizmetlerin aynı veya benzeri mal veya hizmetleri kapsayan ve bu nedenle halk üzerinde, işaret ile tescilli marka arasında bağlantı olduğu ihtimali de dahil, karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin kullanılması,

c) Tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsamına giren mal veya hizmetlerle benzer olmayan mal veya hizmetlerde kullanılması halinde, tescili istenen işaretin kullanılmasıyla tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterine zarar verecek nitelikteki herhangi bir işaretin kullanılması."