Mesajı Okuyun
Old 22-11-2006, 12:31   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Yeni Hukuk Fakültelerine Karşı Baro Tarafından Dava

21/11/2006
Yeni hukuk fakültelerine isyan

Ankara Barosu, Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da, Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Baro avukatı Kemal Vuraldoğan tarafından Danıştay'a verilen "yürütmeyi durdurma" dilekçesinde, Türkiye'de 31 üniversitede hukuk fakültesi olduğuna işaret edilerek, hukuk fakültesi sayısı ve kontenjanlarının ihtiyacın üzerinde olduğu savunuldu. Türkiye'deki mevcut hukukçu öğretim üyeleriyle 31 üniversitede hukuk eğitimi verilmesinin mümkün olmadığı ileri sürülen dava dilekçesinde, bu durumun, ülkedeki hukuk eğitimini olumsuz yönde etkilediği, gerektiği gibi eğitim alamayan hukuk fakültesi mezunlarının işsiz kalmasına ve kötü koşullarda çalışmasına yol açtığı belirtildi.

'OKULLAR ŞOFÖR YETİŞTİRMEKTE'
Dilekçede, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu'nca şoför alımı için açılan sözlü sınava ilişkin ilanda, hukuk fakültesi mezunlarına öncelik verileceğinin belirtildiği hatırlatılarak, "Bu ilan Türkiye'deki hukuk eğitiminin vardığı noktayı gözler önüne sermektedir. Adalet Bakanlığı'na göre de ülkemizdeki hukuk eğitimi yetersizdir ve hukuk fakültesi mezunları ihtiyacın üzerindedir. Hukuk fakültelerimiz hukukçu değil şoför adayı yetiştirmektedir," denildi.

Türkiye'deki mevcut hukuk eğitiminin, avukatlık ve hakimlik mesleğini olumsuz etkilediği ve yargıya olan inanç ile güveni sarsacak nitelik taşıdığı ileri sürülen dava dilekçesinde, yeni hukuk fakültesi açmakla kamu yararı sağlanmasının mümkün olmadığı savunularak, Bakanlar Kurulu'nun bu yöndeki kararının hukuka aykırı olduğu iddia edildi.

'ŞEKLEN HUKUKA AYKIRI'
Baro avukatı Kemal Vuraldoğan tarafından verilen dilekçede, Bakanlar Kurulu'nun kararında, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) Atatürk Üniversitesi'ne hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin önerisi olup olmadığının açıkça belirtilmediği ifade edilerek, YÖK'ün önerisi olmadan üniversite bünyesine hukuk fakültesi kurulması kararının alınmasının, Bakanlar Kurulu Kararı'nı şekil yönünden hukuka aykırı kılacağı ileri sürüldü. Dava dilekçesinde, Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde hukuk fakültesi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın öncelikle yürütmesinin durdurulması ve sonuçta iptali talep edildi. Birgün Ankara

http://www.birgun.net/bolum-56/haber...tml#haber_basi