Mesajı Okuyun
Old 23-10-2007, 15:48   #69
toroslu33

Arkadaşlar ben de bu gün stajı sigorta yüzünden sıkıntıya düşenler kervanına katıldım. Ancak benim ki biraz farklı. Hukuk fakültesi 3. sınıfta yanında çalışmaya başladığım avukatın yine, yanında stajımı başlattım ve stajım başladıktan sonra beni sadece 15 günlüğüne sigortalı olarak göstermiş. Tabiki iyi niyetinden kaynaklanan birşey. Avukatım kanundaki maddeyi şöyle yorumlamış: Stajyerler avukatlık mesleğiyle bağdaşmayan bir işte sigortalı olarak çalışamazlar. Ve bu durumun staj sürecime bir et ki etmeyeceğini düşünmüş. Ancak bu gün aldığım haber beni mahvetti. Bu yüzden bu gün itibariyle İş Mahkemesinde sigortalı olmadığımın tespiti için dava açtım. Benim gibi yine 5 arkadaşımın da başına gelmiş bir olay bu. Onlarda dava açmak suretiyle sigortalılıklarını iptal ettirmeye uğraşıyorlar. Şu an hepsi yargıtayın cevabını bekliyor. Ama dedim ya benim ki bunlardan farklı; diğer arkadaşlar staj yaparken başka iş yerlerinde çalışmışlar. Ben ise staj yaptığım avukatın yanında sigortalı oldum. Bakalım sonuç ne olur. Bu saçma sapan kural yüzünden angarya ile iştigal ettirilen arkadaşlarım adına RUHSATI ALABİLİRSEM bir dava açmayı düşünüyorum. Ama öncelikle şu oylarımızı alan ve kendileri de avukat olan millet vekilleriyle bir görüşeyim diyorum.