Mesajı Okuyun
Old 22-04-2011, 12:30   #7
fall_in_law

Alıntı:
Yazan Av.Magisnus1977
Görüşlere katılmakla birlikte önemli bir konunun kaçırıldığını düşünüyorum, sanıyorum meslaktaşın anlatmak istediği de bu. Suç ve ceza arasındaki denge kanun hükümleri tarafından ihlal edilmiş gibi gözüküyor. 103/6 ağırlaştırıcı sebep suçun tüm hallerinde uygulanırsa ki böyle olacağı anlaşılıyor çocuğu istismar eden failin cezası ruh ve beden sağlığının bozulması halinde 15 yıldan aşağı olamayacak. Aynı şekilde çocuğa organ sokulması halinde de (ki bu durumda haliyle ruh ve beden sağlığı bozulacaktır) yine ceza 15 yıldan az olmayacaktır. Çocuğu örnekte verilen şekilde istismar eden kişi ile daha ağır şekilde taciz eden fail arasında ceza dengesi gözetilmemiştir diye düşünüyorum. Bence kanun yeniden düzenlenmeli 103/6 iki hale bölünerek ceza ayarlaması yapılmalı, 1 ve 2 fıkralar işlendiğinde ona göre kademeli olarak ceza ağırlaştırılmalı.
evet sn. magisnus benim anlatmak istediğimi çok güzel özetlemişsiniz. bir önceki bu cevabımda bu fıkra ile ilgili anayasa mahkemesine açılmış iptal davasının ret gerekçesinin linkini vermiştim. yani bu fıkranın anayasanın 2. ve 10. maddesine aykırı olduğu daha önce de ileri sürülmüş. ben anayasa mahkemesinin ret gerekçesini tatmin edici bulmadım.özetle kişiye karşı işlenen suçlardan olduğundan suçun ağırlığının değil mağdurda meydana getirdiği hasarın nazara alınarak düzenleme yapıldığının ve bunun yasa koyucunun takdiri olduğu, anayasaya aykırı bir durumun olmadığı yönünde görüş bildirilmiş oy birliğiyle..