Mesajı Okuyun
Old 22-06-2009, 18:44   #1
damla_

Önemli idare hukuku kamulaştırma

iyi günler; ben sizlere bir idare hukuku sınav sorusunu buraya kısaca yazıyorum.ben cevabını kesin olarak bulamadım. sizlerin düşüncelerinizi almak istiyorum. bir den fazla kişiye ait olan büyük bir arazi var. kişiler hisseli olarak bu araziye sahipler. tapuda da malik olduklarına dair kayıt var. kişiler üzerinden 51 yıldır geçtikten sonra bu arazileri için tapuya başvuruyorlar. tapu dairesi arazilerin tapusunun malikler üzerine olduğunu doğruluyor ancak devletin bu arazilere sahip olduğunu söylüyor. bu durum hukuki olarak geçerli olabilir mi olamaz mı?
ben burada kamulaştırma olabilir diye düşündüm ama malikler harhangi bir kamulaştırma bedeli veya kamulaştırma kararı tebliği vs almamışlar. idarenin mal edinme yöntemlerinden hiçbirini olaya uyduramıyorum.sadece kamulaştırmasız el atma olabilir diye düşünüyorum. ama emin olamıyorum. devlet belli bir süre boyunca ilgilenilmeyen yerleri kendi mülkiyetine geçirebiliyor mu? geçiriyorsa bunun tapuda gözükmesi gerekir herhalde bu durumda oluşan durum hukuka aykırı. lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim