Mesajı Okuyun
Old 03-07-2012, 19:26   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,
İki yıl önce evlendiğimde eşim maaşının %90'ı ile ailesinin kredi borçlarını ve kiralarını ödüyordu. Bana iki yıl içinde borcun en az yarısının biteceğine dair söz vermiş olmasına rağmen, şu anda maaşının tamamı dahi ailesinin yaptığı borçlara yetmemektedir. Abisi keyfiyetten çalışmamakta ayrıca haftada 3 gün Ankara'nın nezih barlarına takılmakta, dul annesi ise lüks yaşamına devam etmektedir. 3 tane emekli maaşı(anne,alzheimer hastası anneanne ve rahmetli dede) olarak 4000 lira aylık almalarına rağmen kiralarını ödemek için eşimden para istemektedirler. Eşimin argümanı ise onların bu hayata alıştığı ve sosyal çevrelerinden mahrum kalmalarına gönlü razı olamayacağı şeklindedir.
Ben devlette çalışıyorum, yaşım 30 ve eşim eve para getirmediği sürece ne çocuk yapabiliriz, ne ev alabiliriz. Benim maaşım araba taksidi, ev kirası ve faturalara ancak yetmektedir.
Eşim 2 yıl daha müdddet istedi benden, aksi takdirde ailesine yardım etmeye devam edeceği için ve bunu kabul etmediğim için boşanma yolu önümüzdeki tek seçenek.
İki yıl sonra maaşının %90'ı ile ev alalım ve bu ev ikimizin adına olsun istiyorum. Bu şekilde parası ev kredisine bağlanacak ve gelecekte ailesi talep etse de eşim yardım edemeyecek. Benim maaşım yine araba,kira, fatura giderlerine tekabul edecek muhtemelen.

Sorum şu; eşimin bu sözü resmileştirilebilir mi?
İki sene sonra boşanmaktan korkuyorum.

Çevremdeki kişiler güven olmazsa evlilik olmaz diyorlar ancak sevdiğim insanı mali risklerle kaybetmemek için çabalıyorum. Ailesi ve benim aramda kaldığı için ona da acıyorum.
Yardımınızı okursam çok sevinirim. Böyle bir sözleşme yapılabilir derseniz ilk işim bir avukata gitmek olacaktır.
Teşekkürler..

Sayın konuk,
Sözettiğiniz biçimde bir sözleşme hukuk düzenimizde geçersizdir. Sorununuzun hukuki bir çözümü yoktur.