Mesajı Okuyun
Old 18-01-2012, 16:01   #14
mcatakan

Merhabalar Sayın Mehmet_

Kanımca yüksek lisans yapmak isteyen biri için verilecek en doğru karar öncelikle avukatlık stajının tamamlanmasıdır. Böylelikle hem avukatlık mesleğini, adliyeleri, dilekçeleri, duruşmaları görüp öğrenmiş olursunuz hem de yüksek lisans için başka bir ülkeye gittiğinizde gözünüz arkada kalmaz, avukatlık mesleğinin de ne demek olduğunu çok az da olsa anlamış, en azından bir fikir sahibi olmuş olursunuz. Bununda ötesinde gündemimizden sürekli düşmeyen "avukatlık sınavı" na girmekten kurtulup ruhsatınızı elinize almış olursunuz.
Emin olun benzer problemleri fazlasıyla bende yaşadım. Zaten bu nedenle gelecek arkadaşlar, meslektaşlarımız benzer sorunları yaşamasın diye elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Maddi problemleri çeşitli burs olanaklarını değerlendirip çözmenizi şiddetle tavsiye ederim, keza burs bulup gelen arkadaşlar burada rahatça derslerine konstantre olabiliyorlar. Bizim gibi burs bulmadan gelenler içinse bu durum birazcık zor; çünkü bende gelmeden önce sizin gibi "iş bulur çalışır, okul masraflarımı çıkarırım" diyordum ancak bunu """"dil kursu sürecinde"""" yapmanız neredeyse imkansız.. Çünkü öncelikle ""almanca"" bilmediğiniz için herhangi bir işveren sizi işyerinde istihdam etmek istemeyecektir. Hadi dediniz ki dil gerektirmeyen işlerde çalışırım,bu seferde karşınıza "çalışma izni" sorunu çıkıyor... Dil öğrenimi gördüğünüz süre boyunca ve yalnızca TATİL GÜNLERİ'nde olmak üzere 90 Tam, 180 Yarım gün çalışma izniniz var. Bu şartlar altında iş bulmanız neredeyse imkansız.. Hadi buldunuz diyelim, bu kadar çalışma bırakın masraflarınızı karşılamaya yarısına bile yetmeyebilir... Şayet büyük bir şehre giderseniz belki bir Türk (dönerci vs) sizi yanına alır her gün çalışıp para kazanabilirsiniz, ancak o da size sadece maddi kazanç sağlarken, dilinizi geliştirmeye yardımcı olmayacağı aşikardır... ""Ben onca sene okudum dönercide mi çalışırım, avukatım ben, ruhsatım var benim"" de diyebilirsiniz ancak sahip olduğunuz ruhsatla burada avukatlık yapamazsınız malesef. Yalnızca türklerin taraf olduğu ve türk hukukundaki konularda "danışmanlık" yapabilirsiniz. Bu da bir hayli zor... Almanca öğrenme süreci 8 ay ile 1,5 yıl arasında kişiye göre değişiyor. Bu süre bitince şayet okulunuzun imkanları elverirse, okulunuzun kantini, kütüphanesi vs gibi bölümlerinde çalışabilir ve para kazanabilirsiniz.. Bu sayede masraflarınızı çıkarabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken, bu gittiğiniz üniversite ve şehre göre değişiklik göstermektedir...

Ayrıca Almanya'ya okumak için gelemek istiyorsanız Almanya herhangi bir Alman Bankası'nda yaklaşık 8000 Euro parayı bloke etmenizi istiyor. Bu para 1 yıl boyunca size her ay yaklaşık 665 Euro olmak üzere iade edilecek. Bir başka deyişle siz Alman Devleti'ne benim 1 yıl boyunca geçinebilecek kadar param var, bunuda sizin bankanızda bloke ediyorum, siz bana her ay, bir ayda ihtiyacım kadar olan parayı (665 Euro civarı) verin diyorsun. Zaten en zorlu süreçte ilk bir yıllık süreç. Sonrasında ise dil kursu tamamlanmış, okul başlamış ve muhtemelen de okulda bir birimde çalışılmaya başlanmış olacağı için ekonomik problemler bir anda çözülmeye başlıyor..

Eğer yüksek lisans konusunda kararlıysanız, ilk 1 hatta 1,5 yıl çalışamayacağınızı, kendinizi finanse etmeniz gerektiğini gözönünde bulundurun ve öyle yola çıkın.. Aksi halde zor durumda kalabilirsiniz.. Sonrasında ise fazla merak edilecek birşey yok, zaten birçok kişi burada çalışarak yaşamını sürdürüyor... Hatta yapabiliyorsanız Türkiye'deyken Almanca'yı öğrenin ve buraya gelin.. Ozaman hem dil kursu sürecini yaşamayıp bir an önce yüksek lisansa başlayacaksınız hemde öğrenci statüsünde olduğunuz ve almanca bildiğiniz için çalışabileceksiniz..

Sorularınız olursa yine sorabilirsiniz...
Saygılarımla....