Mesajı Okuyun
Old 22-06-2009, 16:06   #63
Gülümse

Varsayılan Hangi İpod 2

Şu ana kadar hep Apple İpod'ları övdük yada olumlu yanlarını söyledik. Şimdi olumsuz taraflarına bakalım...

İpod shuffle; Küçük olması yüzünden çok rahatlıkla düşürebilir veya kaybedebilirsiniz. (Bu yöntemle oğlum iki tane ben iki tane toplam dört tane kaybettik) Ekranı olmadığı için şarkı sıralarını ezberleyinceye kadar sinir oluyorsunuz. Yeni modellerinde şarkının isterseniz hangi şarkının sırada olduğunu öğrenebiliyorsunuz ama bu da sizin müzik dinleme zamanınızı çalıyor. Teknik olarak tek bir bilgisayardan şarkı alabiliyorsunuz. Eğer başka bir bilgisayardan şarkı aktarmak isterseniz tüm listeniz siliniyor yeniden liste yapmanız gerekiyor.

ipod nano; 16 GB lıkla sınırlı kalması dışında eleştirebileceğim bir tarafı yok... (Benim favori modelim)

ipod Klasik;
İpodların kralı, fakat bu kadar büyük bilgileri depolayabildiğiniz bir aletin bu kadar tehlikele açık olması, insanı ürkütüyor. Korunması için ya silikon ya da sert koruyucular ile kullanılmasını öneriyorum. Çünki bozulduğunda ipodunuzun bozulmasından çok onca bilgi ve emeğiniz için gerçekten üzüleceksiniz. Hele hele çalınması ve ya kaybolması gerçekten içimizi acıtacağı bir gerçek...
Yine mi övdük o zaman fazla bilgi yüklediğinizde yavaşladığını söylesek sizin için yeterli olur mu?

İpod Touch;

Yukarıda yazdım, 36 saat kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz... Evet bu gerçekten doğru. Ama daha ben touchıyla 36 saat kesintisiz müzik dinleyen kimseyi görmedim. O kadar grafik, internet bağlantısı müzik dinlerken illa ekranının kurcalıyorsunuz. İsmi üzerinde touch dokunmadan edemiyorsunuz. Tabi bu yüzden değil 36 saat 24 saat müzik dinleyinini görmedim.

Tabi tüm bu serilerin nasıl şarj edildiğine ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak ömürleri uzayıp kısılabiliyor.

Bir kere her birinin ortak özelliği ne kadar yeni jenerasyon alırsanız alın bir seneye kadar eski jenerasyon haline gelecek... (Yenilikleri takip etme takıntısı olanlar için sinir bozucu bir durum)

İkincisi tüm bu serilerin tek düşmanı darpta bozulabilmesin. Hayır tek ipodlar en ufak düşmeyle bozulan aletler değil. Ama yinede çarpma vurma hatta birden hava basıncının değişmesi ipodunu boza bilir tıpkı diz üstü bilgisayarınızda olduğu gibi..

Aslında önemli olan ipodunuzun nasıl düşürdüğünüz ya da nasıl bir darbe ile karşı karşıya kaldığının hiç bir önemi yok. Önemli olan içindeki diskin nasıl hasar aldığı önemli. Mesela benim şu an kullandığım nanoyu oğlum elinden düşürüyor, nano o kadar sert düşüyor ki darbenin etkisiyle zıplayarak yola fırlıyor. Oğlum büyük bir üzüntüyle büyük bir tırın lastiklerinin altında kalan nanosunu üzüntüyle izliyor. Üstünden tır geçmiş olan o nanoyu yaklaşık üç senedir tam kapasite kullanabiliyoruz. Ama devamlı çantamda tuttuğum, hiç düşürmediğim ipodumun dışardan hiç bir çiziği olmamasına ramen darp yüzünden çöpe atmak zorunda kaldım.

Darbın büyüklüğü anca servise gidince anlaşılıyor. Diski bozulmuş ipodların disklerin değişmesi yerine çöpe atılıyor. İşte tanık olmadığımız bu darplar yüzünden apple servisleri ile ipod sahipleri arasında bayağı ciddi problemler çıkabiliyor.