Mesajı Okuyun
Old 12-11-2008, 19:43   #149
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Bugün bir tesadüf eseri, aracıma trafik para cezası kesildiğini öğrendim. Ne sebeple kesilmiş bilmiyorum. 41 liralık bir ceza ve şimdi 103 YTL olmuş. Ceza tutanağının bu yılın nisan ayında düzenlendiğini ve ağustos ayı sonunda tebliğ edildiğini! internetten öğrendim.

Ben İstanbul'da yaşıyorum, arabam 01 plakalı.
Bu ay sonuna kadar aracın muayenesinin yapılması gerekiyor. Muayene prosedürü değişmiş. Adana plakalı araca İstanbul'da muayene yapılır mı?(TUVTURK'un sitesinden anladığım kadarıyla yapılmıyor.) Ve bu borca itiraz edersem muayenede dikkate alınır mı, yoksa her halükarda borcu ödemem mi gerekir?

Teşekkürler.

Not: Umarım yanlış bir yere gereksiz bir soru sormamışımdır.

Sn. Meslektaşım;

Doğru anlamışsınız. Muayene istasyonları özelleştirilirken bir yönetmelikle Türkiye, kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölündü. Aracınız hangi bölgeye kayıtlı ise muayenesi de orada yapılabilir. Biz buna ilişkin yönetmelik maddesinin iptali için Danıştay'da dava açtık. Dava devam ederken Ulaştırma Bakanlığı yönetmelik maddesini değştirdi ve muayene yapılırken bölge ayrımı yapılmasını engelledi. Ancak son bir aydır ihaleyi alan firma aynı gerekçelerle, muayeneleri yine yapmamaya başladı. Kendileri ile görüşmemizde, dava sonucuna göre hareket edeceklerini söylüyorlar ancak; kendilerinin yeni maddenin iptali için bir dava açıp açmadığını öğrenemedik. Aynı konsorsiyumun, kuzey, güney ve İstanbul bölgesi için olmak üzere 3 ayrı şirketi var. Asıl sorun, İstanbul ayrı bir bölge olduğunda ortaya çıkacak. Çünkü İstanbul tek başına ayrı bir bölge olacağından, 34 plakalı araçların muayenesi yalnızca İstanbuldaki istasyonlarda yapılabilecek.

Davamız kabul olsa ve yönetmelik maddesi iptal olsa bile, bu karar yalnızca müvekkilimize karşı hüküm ifade edecek. Başkalarının da bu yönetmelik maddelerinin iptali için dava açmaları gerekecek zannediyorum.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA