Mesajı Okuyun
Old 21-07-2008, 17:52   #132
av.onur

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın katılımcılar yukarıda ben ve bazı üyeler yasa maddesini alıntılamasına rağmen, itiraz süresi konusunda tereddütler yaşanmaktadır. Yasaya göre itiraz süresi 7 gündür. Eski tebliğ zarflarında 15 gün yazmasına rağmen, yasa uygulanacaktır. 15 günlük süreden yararlanıp tutanağı iptal ettiren var mı?

Yine daha önce belirttiğim gibi, görevli mahkeme sulh ceza mahkemesidir(Varsa trafik mahkemesi).

Merhaba...

Ben 15. günde davayı açıp tutanağı iptal ettirdim Suat bey. Daha doğrusu Mahkeme iptal etti. Zira bu kararlar kesin olduğu için Mahkemenin tutumu çok büyük önem kazanıyor.

Bu arada hemen belirteyim: Eski tutanaklarda 7 gün yenilerde 15 gün yazmaktadır. Eskilerde 7 gün yazıyordu. Artık tebliğ zarfları da Mahkemelerde olduğu gibi bilgisayardan çıktığı için eski zarf pek kalmadı. En azından büyükşehirlerde durum bu.

Eskiden trafik ceza tutanağı adında olan bu belge daha sonradan İdari Para Cezası Karar Tutanağı adını aldı.

Bilinmektedir ki idari para cezalarına itirazın yolu kabahatler kanununda açıklanmıştır.

Başvuru yolu
MADDE 27.- (1) İdari para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin idari yaptırım kararına karşı, kararın tebliği veya tefhimi tarihinden itibaren en geç onbeş gün içinde, sulh ceza mahkemesine başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari yaptırım kararı kesinleşir.

Neticesinde İdari Para Cezası Karar Tutanağı'na itirazın usulü bu şekilde belirlenmiştir. Ancak şunu unutmayalım ki verilen kararlar kesin. Konuya açıkça uzak bir Mahkemde esasa girmeden süreden red edilebilir mi onun açıkçası garantisi yok. Ben 50 civarında itiraz yaptım bu güne kadar hepsi 7 günlük süreden sonraydı ve hiçbirisi bu sebeple red edilmedi. Süre konusunu iyi de araştırdığımı düşünüyorum ve bu hukuki sonuca vardım.

İyi çalışmalar.