Mesajı Okuyun
Old 11-07-2007, 20:59   #1
İzzet Hamle

Varsayılan Hukuk İngilizcesi Çalışma Grubuyla İlgilenen Arkadaşlara Not

Hukuk İngilizcesi Çalışma Grubu kurulduğundan bugün almış olduğum e-posta mesajı sayesinde haberdar oldum. Tüm emeği geçenleri tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Bununla birlikte, benim de ufak bir katkım olsun isterim. Aşağıda "team leaders" imzalı yazıdaki son cümlede; "If all your answers are YES, please do not hesitate in joining our TEAM"de kullanılan hesitate in joining ibaresi,kanımca hesitate to join olarak düzeltilmelidir. Zira İngilizce dilinde, hesitate fiilinden sonra başke bir fiil geliyorsa "to" kullanılması kuraldır. Bu dilde bazı fiiller, kendinden sonra mutlaka "to" eklenerek kullanılır ve takip eden fiil varsa, bu da "ing" eki almaz. Bazı fiiller ise, kendinden sonra fiil varsa "to" veya başkaca herhangi bir takı gelmeden fakat kendinden sonraki fiil "ing" alarak kullanılır. Yine bazı ibreler ise, mutlaka kendilerini takip eden belli takılarla birlikte kullanılır ve bunları takip eden fiiller de "ing" alır. Örneğin; keep on fighting... Yazıda kullanılan "hesitate in" şeklinde bir phrasel verb olmadığından, hesitate fiiline "in" takısı eklenerek takip eden fiile "ing" eklenmez.

Örneğin, decide in going dememeniz gerekir, ancak decide to go diyebilirsiniz.

I will consider to terminate the contract veya I will consider in terminating the contract yerine I will consider terminating the contract demeniz gerekir.

Sizlere kolaylık olması bakımından, belirttiğim fiillerin listesini aşağıda gönderiyorum. Bu türden hatalara zaman zaman hepimiz düşebiliyoruz. En iyisi aşağıdaki listeyi cüzdanınızda taşımak.

Saygılarımla,

Av. İzzet Hamle

VERB + (TO)

ORNEK: afford to

-agree-appear-arrange-ask-attempt
bear-beg-begin
care-choose-consent
dare-decide-determine
expect
fail-forget
happen-hate-help-hesitate-hope
intend