Mesajı Okuyun
Old 14-11-2010, 13:27   #1
avasahin

Önemli Ölüm halinde kredi tutarının sigorta şirketince ödenmemesi

Öncelikle siz değerli üstadlara merhabalar.Ben de sizler gibi hukuk fakültesi mezunuyum ve aynı zamanda stajyer avukatım.Ancak soracağım sorunun aciliyet taşıması dolayısıyla sitedeki kişisel bilgilerimi güncelleyemedim.Umarım üstad tabirini kullanmamda bir sakınca bulmamışsınızdır.

14.08.2010 tarihinde değerli babamı acı bir şekilde kaybetmiş bulunmaktayım.Rahmetli babam 09.09.2009 tarihinde bankadan tüketici kredisi kullanmış.Dolayısıyla ilgili banka kredinin teminat altına alınması adına sigorta poliçesi düzenlemiştir.Babamı kaybettiğim tarih itibariyle kalan bakiye borç miktarı 15.000 TL idi.Banka şubesine kalan tutarların ilgili sigorta şirketince ödenmesi hususunda başvuruda bulundum.Nihayet sigorta şirketi olumsuz yanıt vermiştir.Gerekçe olarak "Hayat Sigortası Genel Şartları C.2.2'de yer alan beyan yükümlülüğünün kasıtlı ihlalini" göstermiştir.Çünkü müteveffa babam 2005 yılından bu tarafa kalp rahatsızlığı yönünden sağlık problemi yaşamıştır.Bunu gerekçe gösteren sigorta şirketi poliçe düzenlenirken bu hususların bildirilmediğini dolayısıyla sözleşmeden cayma hakkını kullandığını tarafıma yazılı olarak bildirmişlerdir.Bunun üzerine ilgili banka tarafımızdan kalan 15.000 TL'yi bir seferde tahsil edebileceğini taksitlerin şahsın ölümü dolayısıyla devam etmeyeceğini bildirmiştir.Ve kalan tutarı bankaya ödemek zorunda kalmış oldum.Bunun arkasından ben de ilgili bankaya ve sigorta şirketine noter aracılığıyla ihtarname gönderdim.İhtarnameye verilen cevap yine olumsuz ve aynı hususları taşımaktadır.Olaylar bunlardan ibarettir.

a)Acaba izlemem gereken bir yol var mıdır?
b)Alacak davası açmam halinde davayı kazanabilir miyim?
Şimdiden herkese teşekkür ediyor,iyi bayramlar geçirmenizi diliyorum.