Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 18:47   #2
NİLGÜN

Sayın meslektaşım, belediyenin tevhit şartı koyduğu parseller ile ilgili bir çok Yargıtay kararı inceledim ancak bu hali ile izale-i şuyu davası açıp açamayacağım konusunda henüz emin olamadım. Çünkü, Belediyeden imar durumu istedim. Komşu parselle tevhid şartı vardır diye cevap verdiler. Ancak tevhid şartı var denilen iki parsel birleşip tek bir parsel numarası almış değil.

Bunun için önce parsel maliklerinin bu iki parsel için imar durumu çıkartıp, özel bir harita bürosundan folyo hazırlatması, buna göre encümen kararı alınması daha sonra kadastro tarafından iki parsele tek parsel nosu verilmesi ve bunun tapuya yazı ile bildirilmesi gerekiyor. Ancak tarafların bir araya gelmesi mümkün olmadığı için bunu yapamıyoruz.

Ben imar durumunu ekleyip izale-i şuyu davası açsam mahkeme yukarıda söz ettiğim işlemleri tek başıma yapmam için yetki verir mi diye araştırıyorum. Bir Yargıtay kararında izale-i şuyu davasında şuyulandırma kararının kesinleştirilip tapuya gönderilmesi için ilgililere yetki ve önel verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir meslektaşımız tevhide icbar için dava açılabileceğinden söz etti, bununla ilgili yeterli bilgiye ulaşamadım.

Yeni bir bilgiye ulaşır isem onu da sizinle paylaşacağım. Hepimize kolay gelsin.