Mesajı Okuyun
Old 20-09-2003, 18:59   #8
Av. Adil Giray ÇELİK

İzleyenlereve Değerli Meslektaşlarıma;
Değerli meslektaşım Ahi’nin “Baroların meslektaşların uğradıkları hukuk dışı ihlallerde yetersiz kaldıkları” görüşüne katılıyorum.

Başka bir gerçek ise baroların varlık sebepleri avukatlar olduğu gibi barolara nitelik ve güç kazandıracaklarda avukatlardır. Barolar ile ilgili eleştiri yapan tüm meslektaşlarımızın en az Av. Ahi meslektaşımız kadar meslek sorunlarına sahip çıkması, avukatlık mesleğine gönül ve omuz vermesi gerekir.

Barolar belirli dönemlerde kraldan çok kralcı olmuşlardır.

Tarih gelece ışık tutar. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden yalnızca dört gün sonra, dönemin İstanbul Barosu Yönetim Kurulu toplanıp bir karar alır.
“Sabık iktidarın zaman-ı idaresinde hukuka aykırı fiil ve hareketleri ika veya bunlara iştirak sebebiyle haklarında açılacak davalarda maznun ve davalıların müdafiliğinin İstanbul Barosu'na mensup avukatlar tarafından deruhte edilmemesine ve keyfiyetin Türkiye Baroları'na temenni suretiyle teklifine, keyfiyetin umumi heyete arzına ittifakla.”

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu kararının kısaca açıklaması;
“Yassıada Mahkemeleri’nde hukuka aykırı fiil ve davranışları ile yargılanan sanıklar ile bu suçlara iştirak eden sanıkların savunmaları İstanbul Barosu mensubu avukatlar tarafından yapılmamasına, bu kararın diğer barolara bildirilmesine ve Baro Genel Kurulu’na sunulmasına…”
Biçimindedir.