Mesajı Okuyun
Old 26-08-2006, 12:01   #26
Av.Emre Gacal

Varsayılan Evet

Bir jenosit suçlusunu düşünüyorum.
Milli.etnik,ırki veya dini bir grubu kısmen ya da tamemen yok etmek amacıyla plan yapan ve bu planı icraya başlayıp mahsum bebekleri,gençleri,yaşlıları öldüren birini..
Soykırım suçunun karşılığında bugünkü caza yasasımızda ''ağırlaştırılmış müebbet hapis'' yaptırımı öngörülmüş..
Kutsal olan yaşama hakkını bir değil birden fazla kereler ihlal eden böyle bir faili,yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında,tek kişilik hücrede ömür boyu,şartlı salıverme kurumunu işletmeden,genel af çıkartmadan tutarsın cezanın fail bakımından suç işlenmesinin önlenmesi amacına ulaşırsın pek tabi..Bunu yaparken böyle bir cezanın potansiyel suçlular için caydırıcı olduğunu düşünürsün,yalnız suçlunun topluma kazandırılacağı ya da ıslah edilebileceğini böyle bir yaptırım ile sağlayamazsın..
Uzatmadan kutsal olan yaşama hakkını bir değil birden fazla kereler ihlal etmiş olan böyle bir faili idam edersin,cezanın önleme amacını da gerçekleştirirsin,caydırıcı olma amacını da gerçekleştirisin,kaldı ki böyle bir failin ıslah edilmesinde bir yarar bile yok,topluma kazandırılmasını düşünemiyorum bile..
Böyle bir cezayı ''kısasa kısas'' olarak değerlendirmek bile söz konusu değil,öyle olsaydı failin bir kaç kez diriltilip yeniden idam edilmesi gerekirdi..
Pragmatik olarak yaklaşalım..Böyle bir suçu işlemiş failin benim vereceğim vergilerle beslenecek,bakılacak olması hem benim açımdan hem de devlet açısından zor..
İdama Evet,diyenlerdenim..