Mesajı Okuyun
Old 29-10-2006, 05:11   #20
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Yaman Çelişkilerin Mesleği Avukatlık

Öncelikle tartışmanın farklı yönlere kaydığını ifade etmek zorundayım;

Arkadaşımız evini soyan hısızın savunmanlığını yapmak zorunda olup olmadığı konusunda açmış tartışmayı.

Sonra tartışma gelişmiş:

Öncelikle avukatlık yasası gereğince önünüze gelen her davayı reddedebilirsiniz. Sadce davayı haksız gördüm demeniz bile yeterki. CMK çisından ilgilenmedim ama her koşulda o savunmayı size vereceklerini varsaymıyorum. Gönlünüz rahat olsun bunu baronuz ile konuşarak çözebiirsiniz.

Bub tartışmadaki ikinci sorun suçlunun savunulması.

Bizler vukatız. Hukukun düzgün yürümesine uğraşırız.

Burada sevgii Eylül arkadaşımıza bir atıfta bulunmak isterim:

Bizim ayalan söylemeye ihtiyacımız yoktur. Bir olmuş bir olayı olamamış veya olmamaış bir olayı olmuş gibi bir yeteneğe sahip değiliz. Biz kuralların nasıl uygulanması gerektiğini, diğer bir deyimle eylemin suç oluşturup oluşturmadığını tartışırız. burada yalan oktur hukuki tartışma vardır.

Bir fıkra aktarmak istiyorum:

Bir hırsız yakalanmış. Girdiği yerleri göstermiş. Malları sattığı yerleri göstermiş. Yargılama aşamasına gelinmiş. İlk duruşmda hakime ben avukat istiyorum demiş. Hakim de oğlum her şey ayan beyan avukat ne desi diyince ben de onu merak ediyorum demiş.

Biz avukat olarak olguları değiştiremeyiz. var olan olguları tartışabiiriz. Bu eylem bence suç oluşturmuyor demek yalan değil yorumdur. Bir çok kez de suçu veya haksız fiili kabul edip müyerafik kusura dayanırız. Bu bizim hukuki daanak noktalarımızı oluşturur. Ama biz yalan söylemeyiz. Bizim yalana ihtiyacımız yoktur. Yalan söyleyen müvekkillerdir ve kendi yalanlarının hesabını senden sorarlar. Yani müvekkiliniz sahtekarsa siz satılmış avukat olursunuz ama o pir'ü paktır. Sanki hırsızlığı siz yaptınız.

Ama mesleğimizin bize yüklediği bir görev var. Savunma hakkı.

Bir gün bir tartışmada bana şu soru soruldu:

İşkencecinin avukatlığını yapar mısın?

Evet dedim. Onun da savunulmaya hakkı var.
O işkencecinin işkence görmesine de karşı çıkarım.

Hukuku tartışırken dikkatli konuşmak gerekir.

Hakkın köyüye kullanılmasını bir kez daha tartışalım.

Hiç bir avukat müvekkili ben hırsızlık yaptım derken hayır yapmamıştır der mi?

Yalan söyleyen avukat değildir. Avukatın da yalan söylemekten herhangi bir çıkarı yoktur. Siz traf değilsiniz. Oalyın içinde değilsiniz. Size aktarılanı ifade ediyorsunuz. Sonuç ta sizin üzerinizde dağmaacak. Neden yalan söyleyeceksiniz k?

Saygılar