Mesajı Okuyun
Old 11-09-2014, 15:14   #21
just4kick

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Evet, asgari ücret tarifesinden haberim var. AAÜT'ye göre boşanma davasını 1.500 TL sından aşağıda bir miktara kabul edemiyoruz.Siz herhalde bunu kastetmediniz. Önceki mesajınızda "Baro" kelimesi geçtiği için, İstanbul Barosunun yayınladığı "tavsiye" niteliğindeki ücret tarifesini kastettiniz, sanırım. Bu tarifeye göre ise, boşanma davasının(tazminat hariç) 6.700 TL'ye bakılması tavsiye edilmiş. "Mecburen" tarifeden aşağıda bir "fiyat" verdiğinizi yazmışsınız. Yani, 6.700 TL sından daha az bir miktar vekalet ücreti talep ettiğiniz anlaşılmaktadır. Bir foruma yazıp, bir başka meslektaşınızı eleştiriyorsanız sorulan sorulara, " O bana kalmış bir şey" diyemezsiniz.

"Fiyat" kelimesini tırnak içine almamın nedeni kelimeye takılmam değil; çünkü avukatların bu tür nitelemelerine artık alıştım. Sadece okuyanlar "fiyat" kelimesinin bana ait olmadığını görsün, diye tırnak içinde kullandım. Ama madem siz takıldınız hemen cevap vereyim. Biz avukatlar tüccar değiliz, o yüzden vekalet ücretinin adına da "fiyat" demiyoruz.

Benim orada sinirlendiğim ve eleştirdiğim husus, meslektaşımızın bu mesleğe tüccar mantığıyla yaklaşıp "getir ben 1000liraya bakarım" demiş olması. O kişinin bu tutumu yüzünden "vekalet ücreti"nin adı "fiyat"a dönüşüyor. Tavsiye niteliğindeki tarifeye yakın "vekalet ücretleri" istendiği takdirde bu mesleğin çok daha kaliteli seviyelere ulaşacağı kanısındayım. Daha yüksek ücret kaliteyi artırmayacak -sözlerim yine yanlış tarafa çekilmesin- sadece biz Avukatların mesleği icra ederken para kazanma hırsı ve endişesi taşımadan çalışmamızı sağlayacak. Saygılarımla.