Mesajı Okuyun
Old 07-07-2014, 09:36   #1
Av.A.Aksoy

Varsayılan Bir Hukukçunun Dramı

Fakülteden yeni mezun oldum. Stajımı yapabileceğim bir ofis arıyorum fakat her nedense geri dönüş alamıyorum. üstelik iki yabancı dil biliyor olmama rağmen. Aslında şaşırmıyorum, ne de olsa hukuk fakültelerinin sayısı bu kadar fazlayken, gayet normal ofislerdeki kapasitelerin dolmuş olması. Ancak biz bu konuda ne kadar isyan edip çözüm arasak da bir sonuç elde edemiyoruz. Normlar hiyerarşisinden bi' haber Avukatlık Sınavı getirmeye çalışıp, gündemi hafif dalgalandırdıktan sonra yine iptal ediveriyoruz. Tek sorun bu değil ki, stajyer avukatların tüm yakınmalarına rağmen hiç bir derdimizin dermanı bulunamıyor. Avukat adayı olarak müstakbel müvekillerimiz bir yana, kendi haklarımıza dahi tam anlamıyla sahip çıkamıyoruz. Toplum gözünde öylesine bir imaj doğurmuşuz ki, her şeyden önce birer ''Hukukçu'' olduğumuzu görmeden tipik avukat yakıştırmalarına maruz kalıyoruz. Çok kıymetli meslektaşlarımız bir yana, mesleğimize zarar veren hukukçuların yarattığı kalıplaşmış tanımlamaların önüne geçemiyoruz. Artık öylesine bir hale geldik ki, vekiller şöyle dursun, yargıya dahi toplumda itimat eden oldukça azaldı. Ve biz yine bir şey yapmıyoruz. Elimizden gelen, kolay olan; yalnızca avukat sayısının bu kadar fazla olduğu ülkemizde kısa yoldan kar elde etmek üzere çalışmak. Bilgileri körelmiş, hatta o gerekli temel bilgileri dahi edinememiş hukukçuların eline adalet verilmiş ve bizler mesleğe adım atarken gerçek tecrübe edinebileceğimiz ortamlardan ziyade takip elemanı görevi göreceğimiz ofislere maruz kalıyoruz. Her şey para odaklı,dolayısıyla ofislerin çok büyük bir kısmı icra ağırlıklı. Dava takibi yapılabilecek, basit bir dilekçe dahi yazılabilecek yer bulmak öylesine zor ki. 4 yıl boyunca koltuklarım kabararak, onurla, azimle okuduğum hukuku böyle seviyor olmasaydım inanın bugün hala umut besler miydim bilmiyorum. Ne yazık ki usulsuzlükler bizlere de bulaştı. Haketmeyen herkes zirveye koşarken, saçlarına beyazlar düşen,dirsekleri moraran kesim maalesef ki mağdur durumda.. Yine de, umarım ki bu mesleği layıkıyla ifa edecek olanlar,bugün ettiğimiz şikayetlerin yerini -iyi ki- ile başlayan cümlelere bırakırlar.

Saygılarımla