Mesajı Okuyun
Old 12-02-2007, 23:52   #60
Envanter

Varsayılan idari yargı hakimliği hakkında

yukarıdaki yorumları okudum . burada eğitim sistemimizdeki problemleri bir çözüme kavuşturmak çabası içinde olmayacağım . küçükken sorarlardı bizlere " ne olacaksın büyüdüğünde " diye . öğretmen doktor falan filan. bu soruları hemen hemen herkes sormuştur ve kendilerine de sorulmuştur. peki meb bakanlığı bu soruyu neden küçük çocuklara sormuyorlar. tercihler o zamandan yeteneklere göre belirlenmeli. bir kaç doktor tanıyorum. kimisi mühendis kimisi uçak pilotu kimisi de öğretmen olmak istemişti. herkes istediğini olamıyor. buna eğitim sistemi denen kavramın çocukları eğitmek adı altında yürüdüğünü biliyoruz. kişisel yetenekler gözardı edilmekte. bakın hollandaya bir araştırın eğitim sistemini. aradaki farkı hemen göreceksiniz. sınıfları başarılarına göre belirlenmiş yeteneklerine göre belirlenmiş. yani orada okuyan çocukların ne olacağı hangi mesleği yapacağı şimdiden belli.
kamu yönetimi son sınıf öğrencisyim. 2007 de yani bu sene idari yargı hakimlik sınavına hazırlanıyorum. bu okula başlarken ki hedefim buydu. sadece hukuk mezunları girebilir diye bir şart koydukları anda amacımın gerçekleşmesi yada gerçekleşme ihtimali suya düşer. zaten sınavlara alınan adaylar belirli aşamaları geçmek zorunda. aksi halde yeterli bulunmayıp elenmekteler. bu işi yapabilecek kapasiteye sahip adayları alabilmek için bu sınavlar yapılıyor. durduk yere inşaat mühendisini sınava almazlar. bu kriterlere uygun olan adaylar yetkililerce belirlenmiştir.