Mesajı Okuyun
Old 21-01-2007, 23:48   #48
Aslı

Okuduğumdan anladığım kadarıyla birçok İİBF Fakültesi öğrencisi veya mezunu arkadaşım kendi bölümlerinde okudukları hukuk derslerinin ve daha sonra kendilerini hukuk alanında geliştirmelerinin onları idari yargıda hakim yapmaya yeteceğini düşünüyorlar. O zaman ben de bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak diyorum ki; "ben de iktisat ve maliye dersleri görüyorum, hem idari hakim olmaya karar verirsem kendimi bu konularda daha da fazla geliştireceğim; dışarda bir sürü kurs var bana iktisat ve maliye konularını öğretebilecek, oralara da başvuracağım". Sizce bu yanlış mı olur? Bana sorarsanız iktisat ve maliye dersleri nitelikleri itibariyle dışarıdan da öğrenilebilecek dersler. Bakın, asla iktisat ve maliye dersleri hukuk derslerinden daha kolaydır demiyorum; çünkü bu derslerin de çok zor olduğunu İİBF'de okuyan birçok arkadaşımın derslerini takip etmemden biliyorum. Fakat hukukçu olmak yalnızca bu dersleri "birkaç saat" görmekle veya dışardan kitaplar okuyarak kendini geliştirmekle olmuyor. Bunun için hem tüm zamanınızı ayırarak bir hukuk fakültesine etkin olarak devam etmeli; hem hukukun geneli hakkında bir fikriniz olmalı, okul hayatınız boyunca hukukun genel ilkelerini ve ayrı ayrı bütün hukuk dallarının genel ilkelerini özümsemeli; hem de bu sırada dışardan, kitaplar okuyarak, tanıdığınız hukukçularla veya arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunarak kendinizi geliştirmelisiniz. İdari yargıda görev alacaklar da sonuçta hakimdir ve hakimler yukarıda yazdıklarımı yapmış hukuk fakültesi öğrencilerinden olmalıdır kanımca.

Hakimlik çok önemli bir meslektir; bu nedenle hakimleri seçerken aranması gereken nitelikler arasında hukuk fakültesi mezunu olmak, asgari düzeyde aranması gereken özelliklerin başında gelir. Bunun sadece adli yargıda aranmasını, idari yargının bunun dışında tutulmasını ise anlamak mümkün değil. İdari yargıdaki hakimler "hakim" değil mi yoksa?

Tıpta uygulama olduğunu, hakimlerin neden staj yapmadıklarını soran site üyesinin mesajına istinaden de, hakimlerin iki yıl süreyle staja tabi tutulduklarını belirtmekte fayda görüyorum.

Son olarak şunu da belirteyim; bütün bunları idari yargı hakimliği sınavında İİBF mezunlarını yarışma dışı bırakıp rekabeti azaltmak ve idari yargı hakimliğine, belki kötü bir tabir olacak ama, "kapağı atabilmek" için söylediğimi iddia edecek olanlar varsa, bilsinler ki ben hiçbir zaman hakim olmayı düşünmedim ve düşünmüyorum da. Hukuk fakültesine girmeden de, çok önceden beri avukat olmayı hayal ediyordum ve bu hayalim hala da değişmedi. Bu konuda da samimiyetime inanacağınıza güveniyorum.

Saygılarımla,
Aslı.