Mesajı Okuyun
Old 14-01-2007, 09:52   #46
A.Turan

Varsayılan Hukukçular dışında hakim olmamalı

Armağan beyin "iktisat idare hukukunda ne işe yarar" sorusunun yanıtını ben de çok merak ediyorum.
Bilindiği gibi 12 Eylül 1980 dan sonra defterdarlar, vergi uzlaşma komusyonnuda çalışan üniversiteden bir şekilde diploma almış kişiler idare ve vergi mahkemelerinde hakim oldular. Halen de bu görevi ifa ediyorlar. Bizzat tanık olduğum ve bu yıl emekli olan birini biliyorum Evliya Çelebi gibi mübalağa yaparak söyleyim "okuma yazmayı yeni söken hakim gördün mü deseler" hiç tereddütsüz evet derim. Ayrıca bu arkadaşın müzakerelerde görüş bildirme biçimini aktarıyım size; üyenin biri görüşünü açıklıyor bunun cevabı "bu görüş bana çok doğru gelmiştir, ben buna katılıyorum" sonra başkan görüşün açıklıyor (aslında bunun açıklaması lazım ama olmayan görüşünü nasıl açıklasın) "üye kardeşim kusura bakma başkan hem daha yaşlı hem de onun görüşü daha hoştur. ben üzülerek sana katılamayacağım" Arkadaşlar bu diyalog ayniyle yıllarca yaşanmış bir diylaogdur.

Şimdi ise iktisat fakültesi mezunu arkadaşlar hakim oldular. Bunların performansı elbette farklı. Fakat bunlar işi götürselerde bir yerde tıkanıyorlar. Vergi mahkemeleri için iktisat vb. mezunlarının gerekli olduğu söyleniyor. Ama idari yargı için niçin gerekli anlayamadım. Şahsi fikrime gelince; yaşadığım, birebir tanıdığım ve gördüğüm kadarıyla bu iş hukukçu olmayanların işi değil.