Mesajı Okuyun
Old 10-07-2006, 21:59   #35
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Arkadaşlar öncelikle şunu anımsayalım:
Üniversite bir konuda uzman/araştırmacı yetiştiren bir kurumdur.

Hukuk Fakültesini ele alalım bunun yanında adalet yüksek okulu da vardır. Ama onlara hukuk fakültesi mezunu yetkisi verilmez.

Aynı şekilde İktisat mezunlarının yanında da ticaret liseleri vardır.

Buradaki sorun bir formasyon meselesi.

Öncelikle bir anımı anlatmak isterim;
İktisat mezunu bir arkadaşım idari hakim olmuştu ve şunu ifade etmişti:
Ya Muzaffer ben hakimim ama avukatlar benimle dalga geçiyor.

Sorun burada.

Bu 80 sonrası hakim kıtlığını ortadan kaldırmak için uydurulmuş bir yöntem. Paşalar böyle uygun gördüler.

Ama hepimiz biliyoruz ki bilimde yöntemler önemlidir. Bu nedenle bize okulda hangi yasayı ezberlememiz gerektiği değil yasa karşısında olaya nasıl bakmamız gerektiği anlatılır.

Hukukta yöntem yasaları çok önemlidir. Yöntem yasaları doğruyu bulmakta izleyeceğimiz yolları gösterir.

İktisatın da bazı yasaları vardır. Tam olarak doğru ifade demeyebilirim ama ilk giren ilk çıkar vb.

Ben iktisattan ne kadar anlarım?
Hiç.
İktisat okumadım mı?
Okudum.
Ben iktisatçı mıyım?
Hayır.

Bu kadar lafı şunun için yazdım:
Yasa ilk çıktığında hukuk dersi okumuş herkes diye çıkmıştı. Bilmiyorum şimdi değişti mi?

Yani her fakülte mezunu hukuk okuduğu için -ki okuyor- hakim olabilir.

Ben nasıl bir defterin hangi kurallara uygun olarak tutulması gerektiğini bir iktisatçı kadar bilmez isen bir iktisatçı da bir hakkın hangi kurallara uyularak savunulmasını gerektiğini bilmez.

Burada ifade etmek istediğim bir şey daha var. Ben başka meslekten insanların yargıç olmasına karşıyım. Çünkü yargıç gerektiğinde suçu üstlenen insenın asıl suçlu olmadığına karar verebilmelidir. Bu yetenekle donanmış olmalıdır. Karşı çıkış nedenim budur.

Asıl sorun herkesi fakülte mezunu yapıp iş vermeyenlerin, bir sürü fakülte açıp iş alanı sağlayamayanların, binlerce mezununu "kendi alanı dışında çalıştıranların" sorunu desem de sonunda ben üzülüyorum. O'nlar köşesinde. Zarar gören biziz.

Herkese sevdiği bir işte başarılar dilerim.

Saygılarımla