Mesajı Okuyun
Old 28-12-2012, 12:20   #1
ilhan13

Varsayılan Bekletme dilekçesinin belgelendirilmediği gerekçesiyle hakim tarafından reddedilmesi

Değerli meslektaşlarım,
Dün yaşadığım bir problemle ilgili fikirlerinizi almak istedim. Müşteki olduğumuz taahhüdü ihlal davasının ilk duruşması. Duruşma saati 10.10. Aynı gün 3 duruşmamız daha var.diğer duruşmalar. 10.00, 10.06 ve 10.30. Maalesef ilk duruşmalar olduğu için saatini Mahkeme resen belirleyip tebligat göndermiş. O yüzden saatleri ayarlama gibi bir fırsatımız olmadı. Duruşmaların çakışma ihtimali çok yüksek olduğu için duruşmaya gitmeden önce bekletme dilekçesi hazırladım. Dilekçenin içeriği aynen şöyle:

Sayın Mahkemenizin yukarıda esas numarası yazılı dosyasının 27.12.2012 tarih ve saat: 10.10'da duruşması yapılacaktır. Ancak aynı gün ............Mahkemesinin .....E sayılı dosyasının saat: 10.06'daki ve ......Mahkemesinin saat: 10.00'daki duruşmaları nedeniyle duruşma saatlerinin çakışması ihtimaline binaen duruşmanın 10.25'e kadar bekletilmesi, beklenilememesi durumunda mazeretimizin kabulüne karar verilmesi.........altına da duruşma günü UYAP'tan aynı gün alınacaktır diye belirtip imzaladım.

Yukarıdaki dilekçeyi vermek için gittiğimde saat 10.10'du ve önümde 25 kişiden fazla kişi vardı. Ben de bekletme dilekçesini verip diğer duruşmaya gittim. Geri döndüğümde saat: 10.35'ti ve hakim mazeretin reddine, şikayetin düşürülmesine karar vermiş. Gerekçe ise şu, mazeretin belgelendirilmediği ve masraf verilmediğinden şikayetin düşürülmesi demiş.Saat: 10.33 diye kayıtlara geçmiş. Üstelik karşı taraf ta duruşmaya katılmamış. Mesleğe başlayalı nerdeyse 4 yıl oluyor. İlk kez böyle bir şeyle karşılaştım. Sağolsun diğer hakimler anlayışlı davranıp karşı taraf gelmemişse bekletiyor. Gelmişse de mazeret kabul edip, duruşmayı erteliyor.

Hukukçu gözüyle olayı değerlendirmenizi rica ediyorum. Acaba ben mi hata yaptım yoksa hakim anlayışsız mı davranmış, bu karara karşı itiraz dışında başvurabileceğim bir yol var mı??