Mesajı Okuyun
Old 04-03-2021, 12:56   #4
imsel

Alıntı:
Yazan Av.YALCINHUKUK
1- Görevli mahkeme asliye hukuk (her iki taraf tacir ise ticaret mahkemesi)
T.C.
YARGITAY
15. HUKUK DAİRESİ
E. 2018/1607
K. 2018/3413
T. 25.9.2018
* KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDEN KAYNAKLANAN ZARARIN TESPİTİ ( Davacı Yüklenici Satıcı/Sağlayıcı ise de Davalıların Nihai Tüketici Olduğundan Söz Edilemediği/Davalılar Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi'nde Taraf Olup Arsa Payları Bulunmakta Olduğu - Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri Tüketici İşlemi Kabul Edilmeyip Davaların Genel Mahkemede Görülmesi Gerektiği/Davanın Dava Şartı Yokluğundan Reddi Gerektiği )

* DAVALILARIN NİHAİ TÜKETİCİ OLMAMASI ( Davalılar Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi'nde Taraf Olup Arsa Payları Bulunmakta Olduğu/ Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri Tüketici İşlemi Kabul Edilmeyip Davaların Genel Mahkemede Görülmesi Gerektiği - Mahkemece Davanın Asliye Hukuk Mahkemesinde Görülmesi Gerektiği/ Davanın Dava Şartı Yokluğundan Reddi Gerektiği )

* GÖREVLİ MAHKEME ( Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri Tüketici İşlemi Kabul Edilmeyip Davaların Genel Mahkemede Görülmesi Gerektiği - Mahkemece Davanın Asliye Hukuk Mahkemesinde Görülmesi Gerektiği/Davanın Dava Şartı Yokluğundan Reddi Gerektiği )

2-Zorunlu dava arkadaşlığı mevcut. Bu nedenle 7 kişinin de vekaleti gerekir diye düşünüyorum.

3-Yüklenici de davalıdır.

Bu arada tapu iptali için binanın tamamlanma oranı %90 dan az olmalı Yargıtay uygulamalarına göre.
üstadım teşekkürler.
bizim amacımız müteahhit tüm daireleri sattığı için müteahhidin üzerinde birşey bulamayız diye bir tane dükkanın tapusunu iptal ettirerek ordan elde edeceğimiz gelirle iskan almak.3.kinin tapusunu iptal ettirmek için %90 altı olması kararına ben rastlamamıştım. söylediğiniz tamamlanma yüzdeleri sözleşmenin feshiyle ilgili değil miydi?biz 3.kişinin iyiniyetli olmadığından alacağın temlikiyle satın aldığı tapuyu iptal ettirmek istiyoruz.saygılar