Mesajı Okuyun
Old 25-08-2014, 14:39   #1
anlkrbbr

Varsayılan Ortaklığın Satış Yoluyla Giderilmesi Kararı Sonucunda Muhdesatın Tespiti

Sayın meslektaşlarım merhaba. Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Önüme bir dava konusu geldi. Baba vefat ediyor. Geride sağ kalan eş ve çocuklar var. Çocuklardan biri yüksek bir borç altına giriyor ve borçlu mirasçı adına başlatılan icra takibi sonucunda,alacaklı,borçlunun babasından intikal eden taşınmazlar adına sulh hukukta ortaklığın giderilmesi davası açabilmesi için mahkeme tarafından yetkilendiriliyor. Daha sonra sulh hukukta görülen dava neticesinde satışa karar veriliyor fakat bu taşınmazlardan birinin üzerinde 4 tane ev var. Bu evleri her çocuk kendi yapmış fakat bunu dava sırasında belirtmiyorlar. Yani mülkiyetler tespit edilemediği için evler üzerinde elbirliği mülkiyet var gibi gözüküyor. Çocukların isteği ise evi kurtarmak. Tarlalar satılsın fakat evlerimiz kalsın diyor. Benim aklıma muhdesatın tespiti davası geldi fakat bu davada da mülkiyetin kime ait olduğu tespit ediliyor bildiğim kadarıyla. Satışı engelleyen bir durum yok sanıyorum. 1 aylık bir avukat olarak önerilerinizi bekliyorum. Satış için verilen ilk ihale tarihi 20.10.2014. Evleri satılmadan kurtarmanın yolu var mıdır? Şimdiden teşekkürler.