Mesajı Okuyun
Old 21-08-2006, 12:32   #1
Av.Levent

Varsayılan Süre Tutum Dilekçesi, Ek Temyiz

Yardım eden meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederiyorum.

Bu konu ile ilgili açıklayıcı bir yargıtay kararı bulamadığım ve konu gerçekten yorum farklılıklarına açık olduğu için yazıyorum.

İş Mahkemesinde kıdem-ihbar tazminatlı bir davanın son oturumdan bir önceki oturumda davacı davasını ıslah ederek dava değerini artırıyor ve dava dilekçesinde istemediği faiz taleplerini ıslah dilekçesi ile talep ediyor. Islah dilekçesine itiraz edilerek kabul edilmediği açıkca beyan ediliyor. Dava davacının lehine sonuçlanıyor. Zamanında tarafımızdan süre tutum dilekçesi ile birlikte aynı gün temyiz harç ve giderleri yatırılıyor. Davacı kararı icraya koyuyor. (Buraya kadar herşey normal)Bizde kararı mahkeme kaleminden tebliğ olmadan alıyoruz ve gerekçeli temyiz dilekçemizi yazıp, mahkemeye havaleli olarak veriyoruz. İcra emri tarafımıza gelince mahkeme kararının yanlış olduğunu anlıyoruz. Mahkeme dava tarihinden itibaren bütün taleplere faiz başlatılmasına hükmetmiş. Bunun üzerine ek bir temyiz dilekçesi yazarak veriyoruz. Sorunda bu ek temyiz dilekçesinin verilmesinden sonra başlıyor zira sayın hakim bu dilekçeyi kabul edip etmemek konusunda kararsız. Bu kararsızlığı gidermek için bakmadığım yer kalmadı ama tatmin edici bir yargıtay kararı bulamadım. Şunu biliyorum ek temyiz dilekçesi temyiz süresi içerisinde her zaman verilebilir. Sorularım şöyle;
1-İş mahkemelerinde temyiz süresi tefhimden itibaren 8 gün olmasına rağmen bu süre içerisinde verilen süre tutum dilekçesi ile temyiz hakkımı saklı tutmuş olmama rağmen temyiz sebeplerini genişlettiğim bir ek temyiz dilekçesi verebilir miyim? Hangi süre zarfında?
2-Yaptığım araştırmada Sayın Baki Kuru Hocanın iş mahkemelerinde temyiz süresi ile ilgili yorumu şöyle "Her nekadar iş mahkemesinde temyiz süresi tefhim tarihinden itibaren başlarsa da hakimin 'kalemden öğrenilmek üzere ' veya 'tarafların yüzüne karşı gerekçeli karar açıklandı' gibi ifadeler gerekçeli kararın uygulamada geçikmesi nedinyele geçerli değildir ve temyiz süresi gerekçeli kararın taraflara tebliğinden itibaren ayrı ayır başlar." demektedir.

Tarafıma tebliğ edilmeyen gerekçeli karar nedeniyle karar tebliğ edilene kadar istediğim kadar temyiz dilekçesi ve bunun eki niteliğinde ek temyiz sebepleri içeren dilekçe verebilir miyim?