Mesajı Okuyun
Old 11-04-2008, 15:07   #43
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Özetle şu görüşteyim:

Bir kişinin vekili olarak bir zamanlar bir işte görev yaptı isek, ömür boyu o kişi aleyhine dava alamamamız anlamsızdır. Avukatlık Kanunu, "aynı işte" çıkarları birbirine zıt tarafların vekilliğini alma yasağı koymuştur. Aynı iş; aynı dava, aynı icra takibi ya da bağlantılı dava/takip vb. anlamındadır. Bu nedenle meslektaşımızın bu işi alabileceği görüşünü savunuyorum. Kuralı geniş yorumlanması, avukat sayısının az olduğu yerlerde büyük sorunlara yol açar.

Alıntı:
Yazan av.metinseker
resimli vekaleti sizde olan kişinin vekili olarak boşanma davası açmanızda hiçbir sorun yok. bu konu neden bu kadar uzamış anlamadım. daha önce vekillik yapılan birine karşı ilerki bir zamanda karşı taraf vekili olunamaz diye bir yasa hükmü varsa da ben bilmiyorum. veya avukatı red kavramı varda, isteyen karşı tarafın avukatını reddede biliyorsa onu da bilmiyorum

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Boşanma davasını biri adına açabilir diye düşünüyorum, yeter ki karşı taraf tarafından bana da bu davada hukuki danışmanlık yaptı vs.. gibi menfaatimi kolladı şimdi aynı menfaatle ilgili aleyhime dava açtı iddası ve bu iddayı kanıtlama durumu olmasın.

17 No.lu mesajda Sayın Doğanel'in verdiği linkteki TBB Dis.Kur. kararının ilgili bölümünü tekrar alıntılıyorum:

Alıntı:
Disiplin kovuşturmasına konu olayda, Şikayetli avukatın aynı işte menfaat zıt taraflara avukatlık etmediği görülmekte ise de, bir avukatın aynı zaman dilimi içerisinde, ayrı işlerde de olsa bir kişinin hem yararına hem de zararına avukatlık yapması etik açıdan uygun olmadığı kadar TBB .Meslek Kurallarının 3 maddesinde kabul edildiği gibi kamunun inancı ve mesleğe güveni de sarsar niteliktedir. Aksi düşüncenin, maddenin açık ifadesi ve amacı yönünden kabulü mümkün değildir.
Bu sebeplerle, aynı zaman dilimi içinde hem Şikayetçinin, hem de, Şikayetçi adına dava açıp, lehe sonuçlanan ve icra takibi başlatılan karşı şahsın vekili olarak başka bir işten dolayı vekilliğini devam ettiren Şikayetlinin eylemi disiplin suçu oluşturduğundan, Baro Disiplin Kurulunun eylemin disiplin suçu oluşturduğuna ilişkin değerlendirmesinde hukuki isabetsizlik görülmemiştir.

Soru sahibi, halen hem kadının hem kocanın vekili olduğunu söylemektedir. Disiplin Kurulu kararında aynı işte menfaat zıtlığı olmasının şart olmadığını; aynı zaman diliminde farklı işler dahi olsa suç oluşacağını belirlemiştir.

Saygılarımla