Mesajı Okuyun
Old 06-05-2011, 17:17   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sorun şu ki... Tapuya satışa arz şerhi konulduktan sonra...İcra dosyasında mevcut tapunun"son durum" yazısında görülmeyen alacaklı.... İhaleden sonra ortaya çıkıp ihalenin feshini isteyebilir mi?

Sn. Üstadım;

Az yukarıda da belirttiğim gibi "Tapuya satışa arz şerhi konulduktan sonra" konulan hacizleri tapu, satış dosyasına bildirecektir. Bu durumda (sonradan gelen haciz bildirildiği için tebligat gönderebilirsiniz) sorun olmayacaktır. Fakat satışa arz şerhinden önce ve belirttiğiniz gibi İcra dosyasında mevcut tapunun "son durum" yazısında görülmeyen haciz alacaklısını tespit edebilmek için satış talebi ile birlikte takyidat da istenmeliydi. Ben müzekkereyi şöyle yazıyorum:

"... niteliğindeki kayden hacizli taşınmazın yukarıda numarası yazılı dosyamızdan satışına geçildiğinden bundan sonra gelecek haciz ve şerhlerin Müdürlüğümüze bildirilmesine ve son takyidatın gönderilmesine karar verilmiştir."

Bu şekilde yazınca satışa arz şerhinden önce konulmuşsa bile haberdar olup satış ilanını tebliğ edebiliyoruz.

Soruya da bu çerçevede yanıt verecek olursam; "Evet, ihalenin feshini isteyebilir. Zarara uğradığını ispat etmek şartıyla (İİK 134/8) feshedilmesini dahi sağlayabilir"

Saygılarımla...