Mesajı Okuyun
Old 04-04-2023, 12:02   #23
norrinradd

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Tüm kararlarda geçen "tutanağın ihyası " ifadesi ile, Kadastro K.m.17'de geçen "imar ve ihya sözcüğünü birbirinden ayırmak gerekir.

"kadastro (tapulama) tutanağının ihyası ifadesi ile tutanağın yenilenmesi (yeniden düzenlenmesi) anlatılmak istenmiştir. Sizin son olarak bildirdiğiniz yargıtay kararında geçen "imar ve ihya ise, taşlık,çalılık gibi devletin hüküm ve tasarrufundaki yerlerin, masraf ve emek sarfı ile tarıma elverişli hale getirilmesi anlamındadır.
Anladım teşekkür ederim ancak bir konuyu merak ediyorum. Mahkeme tapu ve kadastroya müzekkere yazdı ve müzekkere yazı cevaplarında tapulama tutanağının kayıp olduğu ve bulunamadığı belirtildi. Hakimle duruşma sırasında görüştüğümde, bir sonraki celse keşif olacak dedi. Ancak Yargıtay kararlarına göre önce tapulama tutanağının yeniden ihya ettirilmesi gerekmiyor mu? Yani keşif yapılmadan önce tapulama tutanağının ihya ettirilmesi için tapu ve kadastro müdürlüğüne müzekkere mi yazılması gerekirdi? Kanun yolu incelemesinde eksiklikten ötürü kararın kaldırılmasını veya bozulmasını istemiyorum çünkü. Çok teşekkür ederim.