Mesajı Okuyun
Old 28-02-2013, 10:04   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba sevgili meslektaşlarım...
Son zamanlarda beni çok fazla bunaltan bir hususu sizinle paylaşıp dertleşmek istedim. Eminim benim gibi sizlerin de birçok kez başına gelmiştir benzer olaylar. Ben bir şirkette avukat olarak görev yapıyorum. Şirkette diğer birimlerde çalışan arkadaşların sürekli kulaktan dolma hukuki bilgileri ile ahkam kesmelerine maruz kalmaktan sıkıntı geldi artık. Her ne kadar onları susturmayı başarsam da canımı sıktıkları da bir gerçek. Sizin de başınıza bu tarz şeyler geliyor mu, nasıl karşılıyorsunuz öğrenmek istedim. Saygılar...
Sayın av.m.kılıç;

Zaman içerisinde ahkam kesenlere alışacak, kendinize olan güveniniz arttıkça umursamaz olacaksınız.

Ahkam kesilmeyen bir alan yok ki zaten. Mesela tıpla ilgili herkesin bir fikri vardır ve hekime giden bir kısım hasta, beklediği (daha önce araştırmıştır kendi çapında ) reaksiyonu ve teşhisi/tedavi yolunu duyamayınca "ama ben internette şöyle okumuştum" demekten geri kalmaz ve hekimlerin bu durum hiç ama hiç hoşuna gitmez.

Aynı şekilde büromuza gelen şahısların benzer yaklaşımlarına muhatap oluyorsak da zaman içinde edindiğimiz tecrübeler ile sinirlenmeksizin isabetli yaklaşımın ne olduğunu çoğu zaman kendilerine izah edebiliyor, sanal alemdeki bilgi kirliliğinin yanıltıcı tarafını ortaya koyabiliyoruz.

Bunu genele yayabilir ve birçok alanda, o işle ilgili en ufak bir deneyimi/eğitimi olmamasına rağmen kimilerinin, işin uzmanı olan şahıslara ahkam kestiğini gözlemleyebiliriz.

Bir inşaatın yapım aşamasında mühendislere "hocam merdiven aralıkları çok dar olmamış mı?" ya da "kolonlardaki demirler ince mi oldu ne?" vb. eleştirilerini rahatlıkla yapan birilerini görebiliriz.

Buna benzer şekilde, ressamın eserine "ben daha iyisini çizemezsem şerefsizim" şeklinde yaklaşanlar azımsanmayacak kadar fazladır.

Başta da ifade ettiğim gibi, işyerinizde hukukçu olmadığı halde yalan yanlış bilgilerle ahkam kesenlerin seslerinin sizin için zaman içerisinde cılızlaştığını göreceğinizden eminim.

Saygılarımla..