Mesajı Okuyun
Old 24-02-2007, 15:21   #6
NİLGÜN SEYMEN

İnceleme Don KİŞot Ve Yel DeĞİrmenlerİ

Don kişot

MİGUEL DE CERVANTES SAAVEDRA

İNANIN BU DAVADA KENDİMİ DON KİŞOT GİBİ HİSSEDİYORUM.
FEN İŞLERİNDE YELDEĞİRMENLERİNİ BİR BİR ELİMDEKİ KILIÇLA YENECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM AMA?

MAALESEF...

BU YAZIMI OKUYUN LÜTFEN.FEN İŞLERİNDE NELER YAŞADIM NELER.

İspanyanın mancha ilinin bir köyünde fazla zengin olmayan Kişot adında soylu bir bey yaşarmış. Bizim soylu bey elli sırlarında, yapısı sağlam, vücudu ince, yüzü zayıftı. Sabahları erken kalkar ve avdan çok hoşlanırdı. Soylu bey boş kaldığı zaman şövalye romanları okumaya bayılırdı. Bu işi tutku ile yapar ve öteki işlerini çoğunu unuturdu. Sözün kısası bizim soylu bey kendini okumaya iyice kaptırdı. O kadar ileri gitti ki. Verimli topraklarının bir kısmını satıp şövalye romanları aldı gece gündüz hiç durmadan okuyordu. Sonunda beyni sulandı. Zihni kavgalarla meydan okumalarla aşklarla tutkularla doldu. Devletin iyiliği ve kendi kişisel ünü için zıhını giyip bütün haksızlıkları gidermek ölümsüz bir ün kazanmak ve dünyayı dolaşıp gezginci şövalye olmaktan başka bir şey yapamayacağını inandı Şövalyelik için ilk olarak dedesinin dedesinden kalma zıhı temizlemek oldu. Diğer eksiklikleri ise kartonla tamamlandı sonra ahıra gidip atını gözden geçirdi. Ona bir ad bulabilmek için tam olarak dört gün düşündü ve ona rosscinante adsını verdi. Atına isim bulduktan sonra sıra kendisine gelmişti. Kendisine isim bulabilmek için sekiz gün düşündü sonunda Donkişot adını buldu.